Więcej wydatków
Podczas poniedziałkowego otwarcia Narodowego Kursu Obrony (programu Fińskiego Uniwersytetu Obrony Narodowej, gromadzącego fińskich liderów kwestii obronności) generał Kivinen wezwał do większych inwestycji w tym obszarze, powołując się na napiętą sytuację geopolityczną w Europie.
“Wydaje mi się, że poziom wydatków na obronność w wysokości dwóch procent PKB uzgodniony przez kraje NATO nie wystarczy, aby pokryć wszystko, co Europa musi zrobić” – zaznaczył Kivinen cytowany przez Helsingin Sanomat. Było to ostatnie przemówienie generała, który w marcu odchodzi na emeryturę. Kivinen zostanie zastąpiony przez porucznika Janne Jaakkolę.
Zgodnie z docelowym poziomem wydatków ustalonym w 2014 roku w ramach Sojuszu, 31 państw członkowskich NATO powinno wydawać co najmniej 2 procent PKB swojego kraju na obronność. Obecnie, według szacunków NATO, począwszy od lipca 2023 roku, 11 państw członkowskich osiągnęło cel 2 procent.
Zdaniem Kivinena świat przechodzi obecnie okres przejściowy, porównywalny do okresu zimnej wojny. Generał zaznaczył, że Chiny i Rosja są “niezadowolone z porządku światowego zdominowanego przez Zachód pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych” i próbują “kształtować architekturę bezpieczeństwa świata według własnych upodobań”.
Podkreślił również, że podobnym okresom przejściowym “towarzyszyły w przeszłości konflikty i wojny, których wynik częściowo determinuje wagę i pozycję wielkich mocarstw oraz prowadzonych przez nie sojuszy w porządku światowym nowej ery”.
Dlatego też, zdaniem odchodzącego generała, UE powinna wydać dyrektywy poprawiające mobilność żołnierzy i sprzętu w obrębie Unii Europejskiej. Natychmiastowe wsparcie Ukrainy również pozostaje kluczowe.
W podobnym tonie wypowiadał się fiński minister obrony Antti Häkkänen. Podkreślił, że narracja Rosji o zagrożeniu ze strony zachodnich sąsiadów jest “bezpodstawna”, a Moskwa przez cały XXI wiek była zorientowana na konflikt. Minister porównał również zachodnich przywódców do brytyjskiego premiera końca lat trzydziestych Neville’a Chamberlaina, który stosował politykę ustępstw wobec Adolfa Hitlera.
Finlandia porzuciła swoje długo utrzymywane stanowisko neutralności wobec Rosji po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę w 2022 roku. Helsinki zgłosiły swoją kandydaturę do NATO jeszcze tego samego roku i zostały przyjęte w struktury Sojuszu w kwietniu 2023 roku.
Źródło: hs.fi