Problemy chińskiej gospodarki
Chiński deweloper China Evergrande Group złożył wniosek w amerykańskim sądzie o ochronę przed bankructwem w ramach jednej z największych na świecie restrukturyzacji zadłużenia, wynoszącej blisko 32 mld dolarów. Dzieje się to w obliczu pogłębiającego się kryzysu na chińskim rynku nieruchomości oraz słabnącej gospodarki.
Jak zaznacza Reuters, Evergrande – niegdyś najlepiej sprzedający się deweloper w Chinach – stał się twarzą kryzysu zadłużenia w chińskim sektorze nieruchomości, który stanowi blisko jednej czwartej gospodarki ChRL. W 2021 roku firma stanęła w obliczu kryzysu płynności. Obrót jej akcjami został zawieszony od marca 2022 roku, a akcje Evergrande Services spadły w piątek aż o 20 procent.
Obecnie deweloper ubiega się o ochronę na mocy rozdziału 15 amerykańskiego kodeksu upadłościowego. Chroni on przechodzące restrukturyzację firmy spoza USA przed wierzycielami, którzy mają nadzieję pozwać je lub związać aktywa w Stanach Zjednoczonych. Złożenie wniosku ma charakter proceduralny, jednak jak zaznacza informator Reutersa, zgodnie z amerykańskim prawem Evergrande musi to zrobić w ramach procesu restrukturyzacji.
Restrukturyzacja zadłużenia zagranicznego Evergrande obejmuje łącznie 31,7 mld dolarów. Wliczają się w to obligacje, zabezpieczenia i zobowiązania do odkupu. W sierpniu firma spotka się ze swoimi wierzycielami w sprawie propozycji dotyczącej restrukturyzacji.
Jak zaznacza Reuters, szereg chińskich deweloperów nie wywiązało się ze swoich zagranicznych zobowiązań dłużnych, pozostawiając nieukończone domy, obniżając sprzedaż i burząc zaufanie inwestorów. Istnieją obawy, że kryzys w sektorze nieruchomości może przenieść się na pozostałe obszary gospodarki, która już jest osłabione przez niską konsumpcję krajową, słabnącą aktywność fabryk, rosnące bezrobocie i słaby popyt zagraniczny.
Wiodąca chińska firma powiernicza Zhongrong International Trust Co., która tradycyjnie była wystawiona na znaczną ekspozycję na nieruchomości, nie wykonała płatności za dziesiątki produktów inwestycyjnych od końca ubiegłego miesiąca. Z kolei Country Garden, największy chiński prywatny deweloper w kraju, jako ostatni zasygnalizował dławiący kryzys gotówkowy. Inwestycje w nieruchomości, sprzedaż domów i nowe budownictwo kurczą się od ponad roku.
Jak podaje Reuters, w tym tygodniu Morgan Stanley obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Chin na ten rok. Obecnie szacuje się, że chińskie PKB wzrośnie w 2023 roku o 4,7 procent zamiast wcześniej przewidywanych 5 procent.
Chińskie problemy na rynku nieruchomości wywołały niepokój na światowych rynkach. Akcje azjatyckie zmierzały w kierunku tygodniowej straty w wysokości 2,8 procent, chińskie blue chipy (duże spółki giełdowe cieszące się zaufaniem inwestorów) spadły o 0,5 procent, a indeks Hang Seng w Hongkongu obniżył się o kolejne 1,3 procent.
Oczekuje się, że Chiny obniżą benchmarki kredytowe na comiesięcznym fixingu w poniedziałek. Zdaniem analityków może nastąpić znaczna redukcja stopy referencyjnej kredytów hipotecznych w celu ożywienia popytu na kredyty i wzmocnienia sektora nieruchomości.
Restrukturyzacja zadłużenia
Jak zaznacza Reuters, zgodnie z opublikowanym w tym tygodniu raportem z realizacji polityki pieniężnej za drugi kwartał, chiński bank centralny powtórzył zapewnienia o zoptymalizowaniu i dostosowaniu polityki z zakresu nieruchomości. Od połowy 2021 roku blisko 40 procent firm odpowiedzialnych za sprzedaż domów w ChRL nie wywiązało się ze swoich zobowiązań. Większość z nich była prywatnymi deweloperami.
Obecnie przedsiębiorstwa starają się łagodzić obawy inwestorów. Longfor Group, drugi co do wielkości prywatny deweloper w Państwie Środka, zadeklarował w piątek przyspieszenie swojej “struktury zysków” w odpowiedzi na zmiany popytu i podaży na rynku nieruchomości.
W marcu 2023 roku Evergrande ogłosiło plan restrukturyzacji zadłużenia offshore. Jak podaje Reuters, obecnie firma gromadzi wsparcie wierzycieli w celu zakończenia procesu. Również spółka stowarzyszona chińskiego dewelopera, Tianji Holdings, ubiegała się o ochronę w sądzie upadłościowym na Manhattanie.
Z kolei w czerwcu 2022 roku inny chiński deweloper, Modern Land (China) także złożył wniosek o uznanie na mocy rozdziału 15 kodeksu upadłościowego, po tym, jak nie spłacił swoich obligacji offshore.
Źródło: reuters.com