Polska w tyle zapełnienia magazynów gazu
Według danych platformy GIE-AGSI na dzień 28 czerwca, średnie zapełnienie magazynów gazu w Unii Europejskiej wynosi 76,4 procent co wolumenowo odpowiada około 82 mld m sześc. gazu.
Liderem pod względem zapełnienia magazynów są:
- Niemcy – około 19 mld m sześc. gazu co odpowiada 80 procentom zapełnienia PMG
- Włochy – około 15,1 mld m sześc. gazu co odpowiada 81 procentom zapełnienia PMG
- Holandia – około 10,5 mld m sześc. gazu co odpowiada 77,3 procentom zapełnienia PMG.
Są kraje, które procentowo wypełnienie magazynów mają na wyższym poziomie niż wyżej wymienione państwa, jednak ich możliwości magazynowe są znacznie mniejsze. Np. Hiszpania zapełniła już 97 procent swoich PMG, jednak wolumenowo odpowiada to około 3,1 mld m sześc. gazu. Podobnie wygląda sytuacja Szwecji, która posiada jeden magazyn gazu – Skallen o możliwościach magazynowania na poziomie 10 mln m sześc. gazu. Ten magazyn wypełniony jest w 95 procentach.
Na drugim końcu bieguna zapełnienia magazynów są:
- Łotwa, która wypełniła magazyny w 61 procentach, co odpowiada wolumenowo 1,2 mld m sześc, gazu.
- Francja, która również wypełniła PMG w 61 procentach, co odpowiada 7,6 mld m sześc. gazu
- Węgry, z wypełnieniem PMG na poziomie 64,5 procent, co odpowiada 4,1 mld m sześc. gazu
- Rumunia, która zapełniła 66,4 procent swoich magazynów gazu, o wolumenie 2,1 mld m. sześc. gazu
- Polska, wypełniając magazyny na poziomie 67,3 procent, co odpowiada 2,38 mld m sześc. gazu.
Polskie moce magazynowania wynoszą 3,327 mld m. sześc. gazu.
W ostatnich dniach Polskie tempo zatłaczania PMG jest najwyższe spośród państw UE. Dobowy przyrost zatłoczenia 27 czerwca wyniósł 0,7 procent. Duża zasługa w tym zwiększonych przepływów gazu przez gazociąg Baltic Pipe, który od kilku dni dostarcza do Polski gaz o wolumenie przekraczającym 20 mln m sześc. gazu na dobę, podczas gdy krajowe zużycie gazu oscyluje w granicach 24-28 mln m sześc. gazu na dobę.
Według Tomasza Włodka z AGH, pomimo niższych poziomów zapełnienia w stosunku do reszty państw UE, obecny stan napełnienia magazynów przewyższa średnią roczną z okresu 2015-2021. Jak zaznacza Włodek, przy obecnym tempie zatłaczania PMG istnieje szansa osiągnięcia pełnego zatłoczenia magazynów pod koniec sierpnia.
Zgodnie z unijnymi przepisami przyjętymi w 2022 roku, państwa członkowskie mają obowiązek zapełnić magazyny gazu do poziomu 90 procent przed 1 listopada. W przypadku gdy dane państwo nie posiada odpowiednich zdolności magazynowania gazu, jest zobowiązane współpracować z innymi sąsiadami, posiadającymi takie możliwości. Ma to uchronić Europę przed ewentualnym wstrzymanie dostaw gazu z Rosji. Rosja wciąż przesyła gaz do Europy przez szlak ukraiński (około 40 mld m. sześc. rocznie) i gazociąg Turkish Stream, który zapewnia około 12 mld m sześc. gazu na rzecz państw południowej części Europy.
Źródło: AGSI, Twitter.