Wzrost nieprawidłowości z 3 do 4,2 procent
W sprawozdaniu ETO opublikowanym 5 października przeanalizowano stan budżetu UE na 2022 rok. Wynika z niego, że nieprawidłowości w wydatkach wyniosły 196 mld euro, a obserwowane błędy wzrosły z 3 do 4,2 procent w porównaniu rok do roku.
Jak zaznacza Euractiv, podobnie jak w poprzednich latach błędy okazały się “wszechobecne” i wynikały przede wszystkim ze złożonego charakteru zasad i kryteriów kwalifikowalności regulujących wydatki. Wzrost nieprawidłowości przypisywany jest również zamknięciu okresu programowania 2014-2020 oraz rozpoczęciu obecnego okresu 2021-2027.
Jak podkreślił cytowany przez gazetę Tony Murphy, prezes ETO: “Biorąc pod uwagę powszechne występowanie zidentyfikowanych błędów, czwarty rok z rzędu podtrzymujemy negatywną opinię”. Audytorzy wykryli również nieprawidłowości w wydatkowaniu funduszy naprawczych, takich jak podwójne finansowanie czy wydatki przed datą kwalifikowalności.
Również nie wszystkie cele wyznaczone przez państwa członkowskie zostały osiągnięte w zadowalający sposób lub zgodnie z warunkami kwalifikowalności. Zakłada się, że presja wywołana wymogiem szybkiego wydawania pieniędzy mogła przyczynić się do zwiększenia ryzyka błędów. Jednocześnie pomimo wyrażonego zaniepokojenia kontrolerzy UE stwierdzili, że obserwowane nieprawidłowości nie są powszechne.
Obawy o zadłużenie
W swoim raporcie ETO ostrzegła również przed zwiększonym ryzykiem dla budżetu UE ze względu na presję zewnętrzną, w tym pomoc potrzebną do wsparcia Ukrainy oraz rosnące koszty pożyczki na spłatę unijnego długu wyemitowanego w celu sfinansowania planu odbudowy po pandemii. Jak zaznaczył cytowany przez Euractiv Murphy, nadal nie ma jasności co do tego, w jaki sposób dług zostanie spłacony.
Zobowiązania pozostające do spłaty z budżetu UE i dotacji na odbudowę osiągnęły rekordowy poziom 453 mld euro na koniec 2022 roku. W opublikowanym sprawozdaniu audytorzy wezwali Komisję Europejską do bardziej adekwatnej oceny wpływu wysokiej inflacji na budżet UE i zapewnienia narzędzi ograniczających ryzyko.
Audytorzy co roku sprawdzają dochody i wydatki UE aby sprawdzić wiarygodność sprawozdań finansowych oraz to, czy transakcje dotyczące dochodów i wydatków są zgodne z obowiązującymi przepisami. W tym celu testowane są próbki transakcji, aby ocenić, w jakim stopniu w wydatkach występuje błąd. Audytorzy dokonują pomiaru szacowanego poziomu błędu w odniesieniu do tych wydatków na podstawie progu 2 procent, czyli poziomu, powyżej którego nieprawidłowe wydatki uznaje się za istotne.
Źródło: euractiv.com