Ankara: Szwecja nie jest gotowa na NATO
Podczas niedzielnej rozmowy telefonicznej między prezydentami Turcji i Stanów Zjednoczonych, prezydent Recep Tayyip Erdoğan podkreślił, że jego zdaniem Szwecja wciąż nie jest gotowa do przystapienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Jak oznajmił turecki dyrektorat ds. komunikacji w oświadczeniu wydanym po dwustronnej rozmowie, “Erdoğan stwierdził, że Szwecja poczyniła pewne kroki we właściwym kierunku, wprowadzając zmiany w ustawodawstwie antyterrorystycznym” jednak “zwolennicy organizacji terrorystycznych” (jak określane są przez tureckie władze prokurdyjskie grupy zakazane w Turcji, w tym PKK i YPG) nadal organizują demonstracje w Szwecji, a to “niweczy podjęte kroki”.
Podczas spotkania z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem 5 czerwca, Joe Biden wyraźnie poparł członkostwo skandynawskiego kraju w NATO, zaznaczając, że USA “z niecierpliwością czekają na jej członkostwo”.
Administracja Erdoğana blokuje członkostwo Sztokholmu, oskarżając go o wspieranie kurdyjskiego separatyzmu oraz krytykując za dopuszczenie do publicznego spalenia Koranu w pobliżu głównego meczetu w centrum stolicy Szwecji. Początkowo podobne oskarżenia padały w stronę Finlandii, jednak ostatecznie Ankara zgodziła się na dołączenie Helsinek do NATO.
Jak donosi Politico, Erdoğan zaznaczył, że Turcja nie poprze kandydatury Szwecji do Sojuszu dopóki ta nie okaże szacunku Turcji i muzułmanom. Prezydenci USA i Turcji rozmawiali również o sprzedaży amerykańskich myśliwców F-16 do Ankary. Zgodnie z wydanym oświadczeniem prezydent Erdoğan zauważył, że “niewłaściwe jest kojarzenie” prośby Ankary o samoloty F-16 z kandydaturą Szwecji do członkostwa w NATO.
Co równie ważne, zgodnie z wydanym oświadczeniem podczas rozmowy telefonicznej Erdoğan wspomniał także o “pragnieniu Turcji ożywienia procesu członkostwa w UE”. Zaznaczył on chęć wysłania przez państwa członkowskie UE jasnego sygnału wsparcia jego kandydatury do Unii Europejskiej podczas szczytu Sojuszu w Wilnie w dniach 11-12 lipca.
Choć Turcja jest kandydatem do pełnego członkostwa w UE od 1999 roku, w ciągu ostatniej dekady rozmowy akcesyjne utknęły w martwym punkcie, ponieważ Ankara nie zobowiązała się do przeprowadzenia reform niezbędnych do spełnienia wymogów określonych w kryteriach członkostwa.
Jak donosi Politico, Według tureckiego oświadczenia, Erdoğan i Biden zgodzili się spotkać twarzą w twarz w Wilnie i szczegółowo omówić dwustronne stosunki turecko-amerykańskie oraz kwestie regionalne.
Turecki prezydent wskazał, że Turcja rozważy zgodę na dołączenie do NATO, jeżeli Unia Europejska otworzy woje drzwi dla Turcji.
Źródło: politico.eu