Zmiany w EPBD
Zmiany zostały wprowadzone w unijnej dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), pod dwóch latach intensywnych negocjacji. Wniosek został po raz pierwszy przedłożony przez Komisję Europejską w grudniu 2021 roku. Ostatecznym celem jest uczynienie zasobów budowlanych w Europie neutralnymi klimatycznie do 2050 roku. Jak podaje Euractiv, od 2030 roku dachy wyposażone w panele fotowoltaiczne będą musiały być również instalowane we wszystkich nowych budynkach mieszkalnych i stopniowo instalowane w innych miejscach w ramach tymczasowego porozumienia między Parlamentem Europejskim a 27 państwami członkowskimi UE w Radzie UE.
Od 2030 roku wszystkie budynki będą musiały być bezemisyjne. Na ten moment eksperci analizują porozumienie polityczne pod kątem prawnym, zanim będzie ono odesłane do ostatecznego zatwierdzenia przez Parlament Europejski i Radę UE.
Jak ustalono, do 2030 roku budynki komercyjne i użyteczności publicznej będą musiały być bardziej energooszczędne, niż 16 procent budynków o najgorszych wynikach, a do 2033 roku udział ten powinien wzrosnąć powyżej 26 procent budynków. Z kolei budynki mieszkalne muszą osiągnąć 16 procent redukcji zużycia energii pierwotnej do 2030 roku, a do 2035 roku osiągnąć poziom 20-22 procent. ponad połowę tych redukcji ma się osiągnąć poprzez renowację budynków o najgorszych wynikach.
Złagodzono także wymóg wycofywania grzejników na paliwa kopalne, z 2035 roku na 2040 rok. Od 2025 roku kraje członkowskie UE będą musiały zaprzestać dotowania „samodzielnych” systemów ogrzewania na paliwa kopalne. Jak zaznacza EEuractiv, sformułowanie to pozostawia furtkę prawną dla kotłów hybrydowych zasilanych częściowo OZE. Złagodzono także przepis nakładający na właścicieli domów obowiązek instalowania paneli słonecznych na dachach, tak aby obowiązek ten nie dotyczył istniejących budynków mieszkalnych – będzie on dotyczył jedynie nowych budynków.
Źródło: euractiv.com