Szansa na umocnienie dolara
Zdaniem firmy Ebury, Rezerwa Federalna odsunie rynkowe oczekiwania wobec natychmiastowego rozluźniania polityki monetarnej w USA. Działanie to w krótkim terminie powinno wesprzeć dolara. Jeszcze w grudniu Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie 5,25-5,5 procent, jednak jednocześnie zaznaczono, że rozpoczęto dyskusje o ich cięciach.
Członkowie Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) spodziewają się trzech obniżek w 2024 roku. W odpowiedzi na te doniesienia rynek zwiększył wyceny obniżek stóp, choć według Ebury zmiana oczekiwań była zbyt agresywna.
Jak podano dalej w komunikacie, obecnie w kontraktach terminowych widać mniej niż 50 procent prawdopodobieństwa rozpoczęcia cyklu rozluźniania w marcu i ok. 135 punktów bazowych obniżek do końca roku. “Uważamy, że siła ostatnich danych z USA, w szczególności dotyczących wzrostu gospodarczego i rynku pracy, uzasadnia zarówno późniejszy początek cięć, jak i bardziej stopniowe ich tempo. Ubiegłotygodniowy odczyt PKB był kolejnym pozytywnym zaskoczeniem – w czwartym kwartale gospodarka wzrosła o 3,3 procent w ujęciu zanualizowanym, znacznie powyżej konsensusu wynoszącego 2 procent. Wydatki konsumenckie, będące sercem amerykańskiej gospodarki, utrzymują się na bardzo dobrym poziomie, wspierane przez rynek pracy, który wykazuje co najwyżej niewielkie oznaki ochłodzenia” – informuje Ebury.
Zdaniem firmy podczas dzisiejszego posiedzenia Fed odsunie rynkowe oczekiwania wobec cięć stóp procentowych. “FOMC musi się nieco nagimnastykować – z jednej strony będzie chciał zapewnić rynki, że cięcia nadchodzą i jednocześnie najpewniej nie rozpoczną się już w marcu. Może to wyrazić poprzez niewielkie zmiany w oświadczeniu lub, co bardziej prawdopodobne, przez prosty komunikat Powella podczas konferencji prasowej. Prezes Fedu może w nim wskazać, że bank potrzebuje więcej dowodów w danych, zanim rozpocznie cykl rozluźniania. W tym tygodniu nie poznamy nowego dot plotu ani projekcji makroekonomicznych – kolejne opublikowane zostaną w marcu” – komentuje Ebury.
Od początku 2024 roku dolar jest najlepiej radzącą sobie walutą G10. “Jeśli jednak padnie zapowiedź obniżek w marcu, dolar doświadczy zapewne silnej wyprzedaży. W takiej sytuacji waluta mogłaby oddać większość wypracowanych w tym roku zysków. Sygnały płynące z Fedu w środę będą miały znaczenie również dla złotego. Im bardziej jastrzębi przekaz, tym większe ryzyko, że polska waluta znajdzie się pod presją. Uderzenie w bardziej gołębie nuty miałoby odwrotny efekt” – zaznaczają eksperci Ebury.
Źródło: ISBnews