Europa zbyt tania, więc lepsza jest Azji
Cena gazu notowanego na holenderskiej giełdzie TTF oscyluje na najniższych poziomach od 2021 roku czyli 30 euro za MWh. Ze względu na stosukowo ciepłą zimę i wysoki poziom napełnienia magazynów gazu w Europie, popyt na LNG zmalał.
Producenci gazu skroplonego preferują obecnie sprzedaż swojego surowca do Azji, gdzie w odróżnieniu od Europy, popyt na gaz przyśpiesza. Obecne ceny gazu w Europie są niższe o ponad 80 procent od cen w lecie 2022 roku, kiedy Europa gorączkowo przygotowywała się do nadchodzącej zimy w obliczu rosyjskiego szantażu energetycznego i obniżenia podaży gazu przez m.in. gazociąg Nord Stream.
Handlowcy gazu skroplonego wolą wysyłać swoje ładunki LNG do Azji, gdzie w wyniku fali upałów znacznie wzrosła konsumpcja energii, która w dużej części produkowana jest z gazu. To powoduje, że różnica w cenie gazu pomiędzy Europą a Azją wzrosła z czerwcowego poziomu 0,3 dolara za MMBtu do 2,1 dolara na MMBtu w lipcu. Import gazu skroplonego do Azji wzrósł z 21,28 mln ton w czerwcu do 21,85 mln ton w lipcu osiągając szczyt od stycznia 2023 roku. W tym samym okresie import LNG do Europy spadł z 9,06 mln ton w czerwcu do poziomu 8,72 ,mln ton w lipcu – wynika z danych analityków agencji Kpler.
Źródło: Bloomberg/Kpler