Klimat a interesy gospodarcze
Pekin zaznaczał, że porozumienie dotyczące finansowania klimatu będzie miało kluczowe znaczenie dla sukcesu kolejnego szczytu COP29, który odbędzie się w tym roku w Baku. W spotkaniu z Chińczykami uczestniczył unijny komisarz Maroš Šefčovič.
“Dialog UE–Chiny na temat klimatu i środowiska zapewniły nam przestrzeń do pogłębienia naszego wzajemnego zrozumienia polityk i omówienia obszarów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (…) Ważne jest, aby w dalszym ciągu współpracować, aby rozwiązać te problemy, które mają coraz poważniejsze skutki międzynarodowe i globalne” – powiedział Šefčovič.
Jak zaznaczono w wydanym oświadczeniu, obie strony zgodziły się monitorować implementowanie globalnego konsensusu dotyczącego Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zawartego w trakcie COP28. Dodatkowo komisarz Wopke Hoekstra i minister Huang Runqiu podpisali zaktualizowany protokół ustaleń w celu “zacieśnienia współpracy w zakresie handlu uprawnieniami do emisji”.
Bruksela i Pekin podkreśliły również potrzebę: zacieśnienia współpracy dwustronnej w sprawie zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi, podjęcia działań na rzecz powstrzymania i odwrócenia utraty lasów i degradacji gleby do 2030 roku oraz ochrony żywych zasobów morskich Antarktyki.
Spotkanie odbyło się po tym, jak UE zdecydowała się na nałożenie ceł do 38 procent na chińskie pojazdy elektryczne, co stanowiło wynik unijnego dochodzenia antysubsydyjnego i obaw europejskiego przemysłu motoryzacyjnego. Chińska Izba sprzeciwiła się również zarzutom “nadwyżek mocy produkcyjnych” i powołała się na globalny niedosyt zielonych technologii transformacyjnych.
Jak podaje Euractiv, na kilka godzin przed spotkaniem Huiyao Wang, prezes chińskiego think-tanku Center for China and Globalisation zaznaczył, że europejska taryfa jest “naprawdę niepotrzebna” i może stanowić wyraz “podwójnego standardu”. Podkreślił, że realizacja opóźnionych ambicji klimatycznych „zgodnie z porozumieniem paryskim” wymagałaby od Chin produkcji czystych technologii w sposób „opłacalny, niezawodny i wydajny”, a także zakupu tych chińskich towarów przez inne kraje.
Źródło: euractiv.com