25 procent europejskich zasobów uranu w Szwecji
W 2018 roku szwedzki parlament przyjął poprawkę do kodeksu środowiskowego, zakazującą poszukiwań i wydobycia uranu, co poskutkowało brakiem wydania nowych zezwoleń na eksploatację złóż surowca znajdującego się w kraju.
Jak podaje World Nuclear News (WNN) Szwecja posiada sześć reaktorów jądrowych, które dostarczają ok. jednej trzeciej energii elektrycznej. Pomimo posiadania ponad jednej czwartej znanych europejskich zasobów uranu, kraj nie wydobywa surowca, importując większość paliwa jądrowego (wliczając w to usługi wzbogacania).
Ministerstwo Klimatu i Przedsiębiorczości ma przeprowadzić dochodzenie w którym określi, jakie zmiany w przepisach są niezbędne, aby umożliwić wydobywanie uranu. Przeanalizuje także, czy powinno ono zostać ograniczone jedynie na potrzeby działalności jądrowej.
“Wydobycie uranu musi być traktowane w taki sam sposób, jak wydobycie innych metali, gdzie ocena środowiskowa określa warunki, na jakich może być dozwolone. Uran często występuje razem z innymi metalami i dziś musi być sortowany i traktowany jako odpad” – cytuje ministerstwo WNN.
Wynik dochodzenia musi zostać zgłoszony najpóźniej do 15 maja, kiedy rząd może zdecydować się na złożenie wniosku ustawodawczego do parlamentu. Jak podaje portal, w listopadzie 2023 roku Szwecja zniosła dotychczasowo obowiązujący limit liczby działających reaktorów jądrowych, umożliwiając budowę nowych obiektów – również w nowych lokalizacjach. Sztokholm zobowiązał się do budowy dwóch nowych reaktorów do 2035 roku.
Źródło: world-nuclear-news.org