Obaj rozmówcy co do zasady byli zgodni w kwestii przyjęcia Euro w Polsce. Piotr Arak podkreślał polskie zobowiązanie akcesyjne do przyjęcia Euro związane ze wstąpieniem Polski do UE w 2004 roku. dr Bukowski wskazywał, że wokół debaty o Euro narosło wiele mitów związanych m.in. z kwestią drożejących produktów czy usług. Według niego, gospodarki, które przyjęły Euro ostatecznie wyszły na tym projekcie dobrze.
Wskazując na problemy krajów starej wspólnoty, które przyjęły Euro wcześniej czyli Hiszpanii, Włoch czy Grecji Bukowski tłumaczy je nierozsądną polityką fiskalną i socjalną tych państw, na której problemy nałożyło się wiele niezależnych od siebie czynników.
Piotr Arak dostrzega korzyści z przyjęcia Euro dla przedsiębiorców, importerów i eksporterów, którzy dzisiaj narażeni są na ryzyko związane z wahającym się kursem waluty. W kontekście suwerenności Polski nad walutą obaj rozmówcy zwrócili uwagę na dwie odrębne kwestie. Maciej Bukowski zauważył, że rola Banku Centralnego często jest przewartościowywana w kontekście hipotetycznych zagrożeń, które mogą nigdy się nie zrealizować. Piotr Arak zwrócił natomiast uwagę, że w pozycji Polski, kraju średniej wielkości, leżącego obok agresywnej Rosji, kwestia suwerenności zawsze będzie przedmiotem dyskusji, jednak siłą Polski jest obecność w kolektywnych organizacjach jak NATO czy Unia Europejska. Obecność w strefie Euro nie byłoby negatywnym czynnikiem dla bezpieczeństwa Polski.
Całość rozmowy można odsłuchać pod linkiem
Moderatorem dyskusji był Mariusz Marszałkowski, redaktor naczelny POLON.pl