Czarna seria rosyjskiego lotnictwa
17 lutego Ukraińcy poinformowali o zestrzeleniu w okolicy ob. donieckiego trzech rosyjskich maszyn – dwóch Su-34 i jednego Su-35. Dzień później pochwalili się zestrzeleniem Su-34, a dzisiaj do godz. 12:00 poinformowali o kolejnych dwóch zestrzelonych samolotach – tym razem nad Morzem Azowskim. Nie ma oficjalnych potwierdzeń ani zaprzeczeń ze strony rosyjskiego ministerstwa obrony, które nie udostępnia informacji na temat swoich strat.
Jedynym potwierdzeniem lub zaprzeczeniem ewentualnych strat są telegramowe konta prowadzone przez ludzi powiązanych z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Te jednak mają trudną do zweryfikowania rzetelność. Zaprzeczają one utraty podawanej przez Ukraińców liczby maszyn – jedyne do czego się przyznają, to strata w ostatnich dniach dwóch myśliwców Su-35. Jeden, który został zestrzelony 17 lutego i ten który spadł dzisiaj. Z obu maszyn jednemu pilotowi miało udać się katapultować i przeżyć, drugi prawdopodobnie zginął.
Nie ma również zdjęć wraków ani licznych filmów przedstawiających zestrzelenie samolotów. Dotychczas pojawiły się dwa nagrania, które trudno zweryfikować. Jedno przedstawia spadający samolot, drugie przedstawia akcję poszukiwania rozbitków nad morzem.
Nie ma też jasnych informacji na temat tego co doprowadziło do strat lotnictwa rosyjskiego z ostatnich kilku dni. Ukraińcy spekulują, że za zestrzeleniami stać ma bateria systemu przeciwlotniczego Patriot, która została oddelegowana na wschodni front. Rosyjskie źródła z kolei przypisują zestrzelenie pierwszego Su-35 … Własnej obronie przeciwlotniczej. To samo twierdziły one w przypadku zestrzelenia samolotu wczesnego ostrzegania A-50U.
Jeżeli rzeczywiście Ukraińcom udało się zestrzelić sześć samolotów w ciągu trzech dni, to można to nazwać czarną serią rosyjskiego lotnictwa wojskowego.
Do wybuchu wojny Rosja posiadała ok 140 bombowców frontowych Su-34. Część z nich była w wersji prototypowych. W czasie działań na Ukrainie potwierdzone straty wizualnie tych maszyn wynoszą 24 samoloty. Kilka rozbiło się poza strefą działań wojennych.
W przypadku Su-35, tych w rosyjskim lotnictwie przed wojną było co najmniej 115 egzemplarzy. W czasie dwóch lat wojny potwierdzono stratę 6 myśliwców.
Według Ukraińców, od początku wojny zestrzelili oni 336 samolotów rosyjskich. Według platformy analitycznej Oryx, wizualnie potwierdzonych jest 95 zniszczonych i 8 uszkodzonych samolotów.
Źródło: Sztab Generalny Ukrainy/Telegram/Oryx