1 tys ha gruntów przez PDN
Jak podano w komunikacie spółki, do PDN zgłosiło się dotychczas ponad 1,3 tys właścicieli, posiadających około 3,6 tys ha. Do programu zgłoszonych jest już ponad 80% nieruchomości zabudowanych z terenu pierwszego etapu CPK. Wartość każdej nieruchomości określana jest przez niezależnych rzeczoznawców, którzy wybierani są na drodze przetargu publicznego. Jak zaznaczono, przy sprzedaży nieruchomości właściciele otrzymują ofertę wynoszącą 140 procent wartości rynkowej budynków i 120 procent wartości gruntu.
Jak powiedział cytowany w komunikacie prezes CPK Mikołaj Wild: “W ramach PDN zaproponowaliśmy mieszkańcom z terenu CPK rozwiązania po raz pierwszy zastosowane przy realizacji publicznej inwestycji infrastrukturalnej w Polsce. Pozwoliło to spółce CPK na sprawne i skuteczne nabycie nieruchomości oraz rozpoczęcie prac przygotowawczych do budowy lotniska”.
W komunikacie podkreślono, że w zależności od sytuacji materialnej mieszkańców stosowana jest wycena odtworzeniowa nieruchomości, bez uwzględnienia stopnia zużycia budynku czy gruntu. Oznacza to, że cena oferowana za daną nieruchomość jest taka, aby właściciel był w stanie wybudować za nią nowy dom o tym samym metrażu, zgodnie z aktualnymi stawkami rynkowymi.
Mieszkańcy mają również możliwość zdecydowania się na wybór nieruchomości zamiennej, w miejsce klasycznej transakcji sprzedaży. Nieruchomość można zamienić na: działkę rolną z puli ok. 600 ha, działkę budowlaną, nowy dom lub mieszkanie z oferty nieruchomości zamiennych z zasobu CPK.
Pierwszy etap lotniska ma zostać uruchomiony w 2028 roku i składa się z dwóch równoległych dróg startowych i infrastruktury do obsługi 40 mln pasażerów. Plan Generalny CPK zakłada modułowe rozbudowywanie portu lotniczego. Zgodnie z prognozami Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Lotniczych (IATA), w 2060 roku lotnisko może obsługiwać do 65 mln pasażerów. CPK jest w 100 procentach własnością Skarbu Państwa.
Źródło: CPK