Największa na świecie
Projekt CGDG wymagał inwestycji w wysokości 2,13 mld dolarów. Midong to obecnie największa elektrownia słoneczna na świecie, która pod względem wielkości mocy wyprzedziła poprzedniego faworyta o mocy 2,2 GW, znajdującego się w chińskiej prowincji Qinghai.
Jak indormuje PV Magazine, China Construction Eighth Engineering Division Corp i Power Construction Corporation of China (PowerChina) realizowały budowę projektu Mindong etapami. Na jego ukończenie złożyło się ponad 5 mln monokrystalicznych paneli PV (każdy o mocy 650 W) i 208 km linii przesyłowych, łączących macierz z siecią za pośrednictwem podstacji.
Jak podawała w swoim marcowym raporcie organizacja IRENA, w 2023 roku na całym świecie wdrożono dodatkowe 345,5 GW energii słonecznej, co stanowi wzrost o 32,2 procent w stosunku do poziomów z 2022 roku. Chiny odpowiadały za 63 procent nowych mocy słonecznych w 2023 roku, wdrażając dodatkowe 216,9 GW.
[https://www.polon.pl/news/irena-moc-instalacji-solarnych-wzrosla-o-3455-gw-w-2023-roku/ ]
Jednocześnie chińska branża PV zmaga się z nadpodażą w kraju i za granicą. Na początku 2024 roku Pekin miał ponad 1000 GW mocy produkcyjnych modułów słonecznych w fazie rozwoju na rynki krajowe i międzynarodowe, co znacznie przekracza popyt wewnętrzny. Chiny potrzebują około 280-320 GW nowej mocy słonecznej rocznie do 2030 roku.
Dodatkowo, ekspansja chińskiego przemysłu paneli fotowoltaicznych zmaga się z rosnącym oporem za granicą, przede wszystkim w USA i Unii Europejskiej. Chiny dominują w łańcuchu dostaw oraz w kwestiach produkcji związanych z energetyką słoneczną i panelami fotowoltaicznymi. W 2022 roku 96 procent paneli fotowoltaicznych importowanych przez państwa członkowskie Unii Europejskiej pochodziło z Chin.
Tak wysoki stopień uzależnienia budzi obawy polityków oraz europejskiego przemysłu solarnego, który w lutym bieżącego roku ostrzegał, że bez podjęcia przez UE nadzwyczajnych środków może być zmuszony do zamknięcia rodzimych linii produkcyjnych. Jednocześnie nie ma konsensusu co do tego, na ile pomocne byłoby wprowadzenie taryf celnych na chińskie panele PV.
CGDG została założona w 2020 roku i jest głównym podmiotem inwestycyjnym w sektorze energetycznym podlegającym chińskiemu rządowi. Zarządzana bezpośrednio przez Komisję Nadzoru i Administracji Aktywów Państwowych Rady Państwa (SASAC), CGDG koncentruje się na inwestycjach, budowie i zarządzaniu projektami w zakresie energii odnawialnej. Jej celem jest osiągnięcie ponad 20 GW instalacji OZE do końca 2024 roku.
Źródło: pv-magazine.com