Akcja antykorupcyjna?
Li Shangfu został mianowany ministrem obrony w marcu 2022 roku. Zgodnie z wiadomościami podanymi przez informatorów Reutersa, którzy mają kontakt z chińskim wojskiem, oprócz Li Shangfu śledztwem objętych jest także ośmiu wyższych urzędników z chińskiej jednostki wojskowej ds. zamówień publicznych, którą w latach 2017-2022 kierował Li. Dochodzenie ma być prowadzone przez wpływową, wojskową komisję inspekcji dyscyplinarnej.
Minister obrony był ostatnim razem widziany 29 sierpnia, podczas wygłaszania przemówienia na forum bezpieczeństwa z krajami afrykańskimi. Wcześniej odwiedził także Rosję i Białoruś. Zdaniem informatorów agencji Reuters, śledztwo w sprawie Li miało się rozpocząć wkrótce po jego powrocie z podróży.
Według wietnamskiego urzędnika, do 3 września chińskie ministerstwo odwołało wizytę Li w Wietnamie. Miał on pojawić się na corocznym spotkaniu obronnym obu państw, zaplanowanym na 7-8 września, jednak Pekin poinformował Hanoi, że Li ma “problemy zdrowotne”.
Jak podaje Reuters, rzeczniczka chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych powiedziała dziennikarzom, że nic nie wiadomo jej o zaistniałej sytuacji, Rada Państwa i Ministerstwo Obrony nie odpowiedziały natychmiast na prośbę o komentarz, a z Li Shangfu nie można się było skontaktować.
W piątek Financial Times powołał się na amerykańskich urzędników stwierdzając, że zdaniem rządu USA Li został objęty dochodzeniem. Departament Stanu USA nie odpowiedział na prośbę o komentarz. Z kolei Wall Street Journal poinformował o zabraniu Li Shangfu w zeszłym tygodniu na przesłuchanie, cytując informatora znajdującego się blisko procesów decyzyjnych w Pekinie.
Jak podaje Reuters, śledztwo w sprawie Li Shangfu jest następstwem niewyjaśnionego, lipcowego zastąpienia przez Chiny ministra spraw zagranicznych, Qin Ganga. Nastąpiło to po długiej nieobecności Qina na forum publicznym oraz wstrząsie w kierownictwie elitarnych Sił Rakietowych Armii Ludowo-Wyzwoleńczej, które są odpowiedzialne za konwencjonalne i nuklearne pociski rakietowe. Początkowo również twierdzono, że nieobecność Qin Ganga wywołana jest problemami zdrowotnymi.
Według agencji zarówno Li, jak i Qin byli postrzegani jako ludzie starannie dobrani przez Xi Jinpinga na swoje stanowiska – z tego względu ich nieobecność na stanowiskach po niecałym roku jest zastanawiająca.
Czystki w wojskowych zamówieniach publicznych
W lipcu wojskowa jednostka ds. zamówień publicznych wydała zawiadomienie o “oczyszczeniu” swojego procesu przetargowego, zapraszając opinię publiczną do zgłaszania nieprawidłowości, sięgających października 2017 roku, kiedy Li Shangfu kierował jednostką.
Zgodnie z informacjami Reutersa, w zeszłym miesiącu rzecznik Ministerstwa Obrony zapytany przez dziennikarzy o miejsce pobytu dwóch innych byłych, wysokich rangą dowódców wojskowych, odpowiedział, że wojsko ma “zerową tolerancję dla korupcji”. Również oni nie byli ostatnio widziani publicznie i prowadzone jest wobec nich dochodzenie.
W 2016 roku Li Shangfu został mianowany zastępcą dowódcy Wojskowych Sił Wsparcia Strategicznego – elitarnego organu, którego zadaniem jest przyspieszenie rozwoju zdolności w zakresie wojny kosmicznej i cybernetycznej. W kolejnym roku powierzono mu kierownictwo nad jednostką zaopatrzeniową. W 2018 roku Li został objęty sankcjami przez USA w związku z zakupami broni od Rosoboronexport, największego rosyjskiego eksportera broni.
Jak zaznacza Reuters, Pekin wielokrotnie potwierdzał, że chciałby zniesienia wspomnianych sankcji w celu ułatwienia komunikacji między chińskimi i amerykańskimi siłami zbrojnymi. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin próbował porozmawiać z Li podczas konferencji obronnej w Singapurze w czerwcu, jednak podobno panowie ograniczyli się do wymiany uprzejmości.
Źródło: reuters.com