Największy emitent, największy inwestor OZE
Raport GEM stwierdza, że Chiny posiadają w budowie 180 GW energii słonecznej i 15 GW energii wiatrowej, co znacznie wyprzedza wysiłki Stanów Zjednoczonych (jedynie 40 GW energii słonecznej i wiatrowej w budowie). W dokumencie przyjrzano się jedynie elektrowniom słonecznym o mocy 20 MW lub większej, bezpośrednio zasilających sieć elektroenergetyczną. Jak zaznacza GEM, realna ilość energii słonecznej w Chinach może być większa, bowiem małe farmy słoneczne stanowią 40 procent całości EV.
“Chiny dodały prawie dwukrotnie więcej mocy elektrowni słonecznych i wiatrowych na skalę przemysłową w 2023 roku niż w jakimkolwiek innym roku. Do pierwszego kwartału 2024 roku całkowita moc elektrowni słonecznych i wiatrowych na skalę przemysłową w Chinach osiągnęła 758 GW, chociaż dane China Electricity Council oszacowały całkowitą moc, wliczając rozproszoną energię słoneczną, na 1120 GW . Wiatr i słońce stanowią obecnie 37 procent całkowitej mocy elektrowni w kraju, co stanowi wzrost o 8 procent w porównaniu z 2022 rokiem i powszechnie oczekuje się, że w 2024 roku przewyższą moc elektrowni węglowych, która obecnie stanowi 39 procent całkowitej mocy” – podano w raporcie GEM.
W dokumencie zaznaczono, że prowincje północno-zachodnie i północne nadal dominują w instalacjach solarnych i wiatrowych na dużą skalę, z kolei rozproszona energia słoneczna wykorzystywana jest w prowincjach centralnych i południowych. Cztery prowincje (Hebei, Shanxi, Shandong i Gansu) oraz dwa regiony autonomiczne (Mongolia Wewnętrzna, Xinjiang) odpowiadają za 43 procent całkowitej produkcji energii wiatrowej w kraju.
“Chociaż Chiny nigdy nie podpisały zobowiązania potrojenia odnawialnych źródeł energii na COP28, poparły zobowiązanie zawarte w Oświadczeniu Sunnylands między Chinami a rządem USA na początku 2023 r. dotyczące potrojenia globalnej mocy odnawialnych źródeł energii i zamierzają wystarczająco przyspieszyć wdrażanie odnawialnych źródeł energii w swoich gospodarkach do 2030 r. w porównaniu z poziomami z 2020 r. Jeśli energia wiatrowa i słoneczna będą nadal dodawać 200 GW rocznie, jak zaplanowały władze na 2024 r. , potrojenie mocy odnawialnych źródeł energii do końca 2030 r., w oparciu o poziom bazowy z 2020 r. wynoszący 934 GW , jest w zasięgu ręki nawet bez żadnych nowych dodatków hydroenergetycznych” – dodano.
Jednocześnie analitycy zwracają uwagę, że chińska sieć elektroenergetyczna nadał w ogromnym stopniu opiera się na energii węglowej, która stabilizuje nieregularne dostawy energii elektrycznej wytwarzanej przez OZE. Dodatkowym wyzwaniem jest przesył energii elektrycznej na skalę przemysłową, przede wszystkim ze względu na jej rozmieszczenie głównie w regionach północnych i północno-zachodnich – z kolei energochłonne centra miast rozmieszczone są w centralnej części kraju, a także na południu i południowych-wschodzie.
“Ze względu na ograniczenie przepustowości przesyłu i możliwości łagodzenia nieciągłości, ograniczenie powróciło po kilku latach spokoju. W marcu 2024 roku wskaźnik ograniczenia energii słonecznej przekroczył 5 procent w całym kraju, co jest alarmującą granicą ustaloną przez rząd w 2018 roku. Siedem prowincji i regionów, w większości o dużej mocy wiatrowej i słonecznej na północnym zachodzie i północy, przekroczyło 10 procent ograniczenia w lutym 2024 roku” – podano.
Źródło: globalenergymonitor.org