1,6 mld złotych korekty w dół
10 kwietnia Orlen poinformował, że z powodu niewielkich szans na odzyskanie wypłaconych przez Orlen Trading Switzerland zaliczek w wysokości około 1,6 mld złotych, Orlen musi utworzyć odpisy, które obciążą wyniki koncernu za 2023 rok.
Jak zaznacza w komentarzu dla PAP Michał Róg, były członek zarządu Orlenu ds. handlu i logistyki: “Ideą, która stała za powołaniem spółki OTS było stworzenie jednolitego spojrzenia na rynek (dla wszystkich produktów przewożonych drogą morską) oraz rozwinięcie podmiotu handlowego zdolnego do handlu wokół aktywów Grupy Orlen”.
W wypowiedzi dla PAP Róg wskazuje, że pierwsze transakcje zostały zawarte przez OTS w marcu 2023 roku, a 23 lutego 2024 roku zarząd spółki został poinformowany o odwołaniu i otrzymał zakaz prowadzenia dalszej działalności biznesowej. W wydanym oświadczeniu podano, że zarząd Orlen świadomie podjął ryzyko finansowo-biznesowe związane z odwołaniem zarządu OTS.
„Na dzień 23 lutego 2024 roku wszystkie firmy potwierdzały gotowość realizacji wyżej wymienionych kontraktów, a część ładunków została dostarczona w marcu. Dostawcy, z którymi OTS miał zawarte kontrakty, wysłali pytania do spółki z prośbą o wyjaśnienie sytuacji. W obliczu tych faktów to nowy zarząd Orlen Trading Switzerland może narażać spółkę na straty i wszelkie pytania i zarzuty powinny być tam kierowane” – podkreślił Michał Róg w wypowiedzi dla PAP.
Biuro prasowe Orlenu podało PAP Biznes, że OTS wypłaciła ok. 1,6 mld złotych zaliczek bez zastosowania zabezpieczeń, które trafiły do podmiotów, z którymi Orlen nigdy wcześniej nie współpracował. “Firmy te nie zrealizowały swoich zobowiązań ani też, wezwane do zwrotu zaliczek, nie rozliczyły się z Orlen Trading Switzerland” – podano. Przedpłaty są obecnie niemożliwe do odzyskania.
W związku z tym OST skoryguje wynik finansowy za 2023 rok, a Orlen ujmie w sprawozdaniu za 2023 rok w pozycji pozostałych kosztów operacyjnych kwotę 1,6 mld złotych, co zmniejszy EBITDA i wynik netto grupy.
Jak podał Onet, według nieoficjalnych informacji podanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW), w Orlenie mogła działać zorganizowana grupa przestępcza, zajmująca się ustawianiem przetargów na dostawy produktów. Według informacji Onetu w jej skład miałby wchodzić Michał Róg.
Źródło: PAP Biznes pr/ osz/