Pomoc w wycofywaniu węgla
Jak podaje portal, nowe reaktory zostaną wybudowane nad brzegiem Dunaju, w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Będą funkcjonować równolegle z dwoma rosyjskimi reaktorami, które zostaną wycofane z eksploatacji po 2050 roku. Nowy blok w technologii AP-1000 powinien być uruchomiony pod koniec 2034 roku.
“Dzięki tej umowie aktywnie pracujemy nad naszym wspólnym celem, jakim jest bezpieczniejsza, czystsza i bardziej zrównoważona przyszłość. Oraz zapewnienie niedrogiej i bezpiecznej energii. Wraz z utworzeniem tysięcy nowych miejsc pracy i możliwości zatrudnienia, szkoleniami i wzrostem gospodarczym nie tylko w północno-zachodnim regionie Bułgarii, ale w całym kraju” – powiedział w wydanym komunikacie krajowy minister energetyki, Rumen Radev.
Andrew Light, asystent sekretarza ds. energii w sprawach międzynarodowych w Departamencie Energii USA zaznaczył, że: “Uważamy, że Bułgaria może być regionalnym liderem w dziedzinie badań jądrowych i regionalnym centrum energetycznym (…) Ratyfikacja tego porozumienia odegra kluczową rolę w promowaniu bezpieczeństwa i dekarbonizacji nie tylko bułgarskiego, ale także europejskiego sektora energetycznego”.
Budowa nowych reaktorów jest największą inwestycją ostatnich 50 lat w Bułgarii. Jak zaznaczył krajowy minister energetyki, Rumen Radev, bułgarskiemu rządowi zależy na podpisaniu umowy po ustalonej cenie, która nie powinna przekroczyć 14 mld dolarów.
Jak zaznacza Euractiv, jeszcze dekadę temu Sofia planowała budowę elektrowni jądrowej z dwoma nowymi rosyjskimi reaktorami, dostarczonymi w 2019 roku przez rosyjski Atomstroyexport. Plany uległy zmianie po rozpoczęciu wojny na Ukrainie, a Bułgaria zakłada sprzedaż rosyjskich reaktorów Kijowowi, który najpewniej opłaci je z pomocy finansowej, dostarczonej przez UE.
Umowa między Bułgarią a USA obejmuje współpracę w zakresie instalacji SMR w przemyśle, likwidacji reaktorów, przetwarzania i przechowywania zużytego paliwa jądrowego, wspólnych badań jądrowych i wymiany personelu.
W wywiadzie dla Euractiv bułgarski premier Nikołaj Denkow powiedział, że Grecja, Serbia i Macedonia Północna są zainteresowane zawarciem długoterminowych kontraktów na zakup energii elektrycznej z przyszłych bloków jądrowych. Bułgaria ma wykorzystać nowe reaktory jako podstawową moc systemu energetycznego podczas stopniowego wycofywania węgla.
Źródło: euractiv.com, me.government.bg