Arabia Saudyjska w BRICS
Wśród nowoprzyjętych państw do organizacji jest Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt, Etiopia i Iran.
Saudyjski minister spraw zagranicznych Książę Faisal bin Farhan powiedział, że grupa BRICS jest „korzystnym i ważnym kanałem” do wzmocnienia współpracy gospodarczej. Dołączenie nowych członków do organizacji jest sygnałem wysłanym społeczności zachodniej o rosnącej konkurencji ze strony państw tzw. globalnego południa. BRICS miał rozszerzyć się również o Argentyne, jednak decyzję akcesyjną zablokował nowy prezydent tego kraju Javier Milei.
Po raz pierwszy państwa BRIC (wtedy jeszcze bez Republiki Południowej Afryki która dołączyła do organizacji w 2011 roku) spotkały się w tym gronie na poziomie ministrów spraw zagranicznych w 2006 roku. BRICS nie jest organizacją o ustandaryzowanej strukturze. Bardziej jest to grupa państw, która ma zbieżne interesy w globalnym systemie podejmowania decyzji, które chcą zerwać z dotychczasowym modelem świata opartym na ośrodkach decyzyjnych w Europie i USA.
Decyzja Arabii Saudyjskiej o wstąpieniu do BRICS rodzi niepokój w USA, które uważają organizację za sposób chińskiej projekcji siły. DO ostatniego spotkania państw BRICS doszło w Johannesburgu w sierpniu 2023 roku. Więcej o organizacji BRICS i jej spotkaniu pisała redaktor Magdalena Melke
Źródło: BRICS/Reuters