Zielony wodór z Brazylii
Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva podpisał ustawę tworzącą ramy prawne dla szeregu inicjatyw i zachęt finansowych dotyczących rozwoju niskoemisyjnego wodoru. Łącznie opiewają one na wartość 3,2 mld dolarów i mają zostać zrealizowane w ciągu kolejnych pięciu lat.
Zdaniem brazylijskiego rządu inicjatywa wodorowa może pomóc rozwinąć krajową produkcję nawozów azotowych i zagwarantować bezpieczeństwo żywnościowe. Jak podaje PV Magazine, brazylijskie projekty wodorowe na najbardziej zaawansowanych etapach opiewają na łączną kwotę biliona dolarów.
Projekty wodorowe nabierają rozpędu również w pozostałych częściach świata. Firma GKN Hydrogen, z siedzibą w Pfalzen w północnych Włoszech i oddziałami w Niemczech i USA stworzyła technologię wychwytującą i przechowującą wodór w stanie stałym bez degradacji przez okres 30 lat.
Jak podaje portal, OCI Global osiągnęło porozumienie w sprawie sprzedaży 100 procent udziałów w projekcie Clean Ammonia w Beaumont w Teksasie na rzecz Woodside za bezgotówkową i wolną od zadłużenia kwotę 2,35 mld dolarów. Transakcja ma zostać zamknięta w drugiej połowie 2024 roku.
Z kolei w 2023 roku we Francji odkryto potencjalnie znaczne ilości naturalnie produkowanego wodoru, wytwarzanego w reakcjach chemicznych. Złoża szacuje się na 45 mln ton. Obecnie rozpatrywanych jest pięć kolejnych zezwoleń, a francuski rząd intensywnie wspiera dalsze działania poszukiwawcze.
Źródło: pv-magazine.com