Polska wśród benegicjentów
Bloomberg wymienia Polskę w jednym szeregu z Indonezją, Wietnamem, Maroko i Meksykiem. Według analizy wykonanych w ramach Bloomberg Economics Busieness Week te pięć krajów znajduję się na nowych geopolitycznych liniach podziału świata. Analitycy Bloomberga doceniają nie tylko potencjał gospodarczy tych państwa, ale także ich chęć „zaistnienia” w wykuwającej się rzeczywistości.
Wymieniona piątka nie jest jedynymi gospodarkami znajdującymi się pomiędzy liniami podziałów, ale ich położenie geograficzne i zdolność do napędzania handlu sprawiły, że stały się one kluczowym punktem pośrednim. Pomimo generowania 4 procent światowego PKB, te pięć państw przyciągnęło od 2017 roku ponad 10 procent światowych inwestycji czyli ponad 550 mld dolarów. Według analityków, wszystkie kraje w ostatnich latach znacznie zwiększyły dynamikę przyciągania inwestycji z zagranicy.
Analitycy Bloomberga szczegółowo opisujący Polskę zawracają uwagę m.in. na polski projekt samochodu elektrycznego Izera, która ma powstać w partnerstwie z chińskim koncernem Gelly. Dodatkowo, Polska ma ustępować jedynie Chinom w aspekcie produkcji bateryjnych magazynów energii – zarówno używanych w energetyce jak i w motoryzacji. Eksport akumulatorów i baterii wyniósł w 2022 roku 39 mld złotych, co stanowi 2,4 procent całego eksportu. Zwiększenie produkcji oznacza też zwiększenie importu m.in. surowców takich jak grafit. Całkowity import z Chin wzrósł od 2017 roku o 112 procent do poziomu 38 mld dolarów rocznie.
W opinii Bloomberga, motorem Polskiej roli w regionie jest innowacyjność i otwarcie na nowe technologię. To spowoduje, że w przyszłości Europa będzie bardziej zależna od produktów, które produkowane będą nad Wisłą.
źródło: Bloomberg