Nowe reaktory
Jak informuje Reuters, ZEA dąży do zwiększenia swojego potencjału energii jądrowej oraz zobowiązania ponad 20 krajów na świecie do potrojenia wykorzystania energii atomowej w najbliższej dekadzie, w celu walki ze zmianami klimatu i dekarbonizacją energetyki.
Zjednoczone Emiraty Arabskie mają obecnie jedną tradycyjną elektrownię jądrową w pobliżu Abu Zabi, która rozpoczęła produkcję energii elektrycznej w 2020 roku. Z kolei amerykańska firma TerraPower realizuje projekt demonstracyjny zaawansowanego reaktora Natrium w amerykańskim stanie Wyoming, który powinien zostać uruchomiony w 2030 roku.
Zaznacza się, że zaawansowane reaktory mają być mniejsze, łatwiejsze w budowie i bardziej efektywne niż tradycyjne elektrownie jądrowe. Protokół ustaleń pomiędzy TerraPower i Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi mówi, że zbadane zostaną zastosowania zaawansowanych reaktorów jądrowych, takich jak magazynowanie energii w sieci i dostarczanie energii potrzebnej do produkcji wodoru oraz dekarbonizacji stali i aluminium.
Jak podaje Reuters, potencjalnym problemem może być jednak to, że reaktory Natrium wymagają paliwa zwanego wysokoaktywnym nisko wzbogaconym uranem (HALEU), którego głównym producentem jest obecnie Rosja. Niemniej jednak TerraPower spodziewa się, że Stany Zjednoczone będą w stanie wyprodukować paliwo w nadchodzącej dekadzie.
Źródło: reuters.com