Baltic Pipe został uruchomiony we wrześniu 2022 roku. Jego projektowana przepustowość wynosi 10 mld m sześc. PGNiG podpisał rezerwację przepustowości na poziomie ponad 8 mld m sześc. rocznie. Gaz pochodzi z własnego wydobycia na szelfie norweskim, które w 2023 roku wynieść ma ponad 4 mld m sześc, oraz z zakupów gazu od innych podmiotów działających w Norwegii. Operatorem gazociągu jest polski Gaz-System oraz duński Energinet.
Gazociąg biegnie po dnie Morza Północnego, gdzie wpięty jest w system gazociągów Europipe II. Następnie trafia na wybrzeże Dani, i duńskim systemem przesyłowym kieruje się na wchód, do wybrzeża Morza Bałtyckiego. Stamtąd, ponad 200 km pod dnem Bałtyku kieruje się do wybrzeża Polski, gdzie wychodzi na brzeg Polski w miejscowości Pogorzelica. Obok terminala LNG w Świnoujściu, własnego wydobycia i systemów interkonektorów z sąsiadami, Baltic Pipe stanowi istotną drogę zaopatrzenia Polski w gaz ziemny.
Indeks Bezpieczeństwa Energetycznego
Warto w tym miejscu nawiązać do Indeksu Bezpieczeństwa Energetycznego za rok 2022 opublikowanego przez Instytut Jagielloński. Według niego strukturalne bezpieczeństwo Polski jest wyższe niż Niemiec i Czech pod względem gazu ziemnego. Wynika to z dywersyfikacji dostaw tego paliwa (gazoport w Świnoujściu, gazociąg Baltic Pipe, połączenia z Litwą i Słowacją). Pokazuje to jaką kluczową rolę pełni gazociąg Baltic Pipe dla Polskiego bezpieczeństwa energetycznego.