COP29 w Baku
Jak podaje Politico, kandydatura Azerbejdżanu została poparta 23 głosami państw Europy Wschodniej po tym, jak Armenia i Bułgaria formalnie wycofały swoje zgłoszenia na początku zeszłego tygodnia.
Jak zaznaczył cytowany Mukhtar Babayev, azerbejdżański minister ekologii i zasobów naturalnych: “Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim krajom, w szczególności grupie wschodnioeuropejskiej i gospodarzowi – Zjednoczonym Emiratom Arabskim za ich wsparcie. Jesteśmy zobowiązani do współpracy ze wszystkimi, aby zapewnić sukces COP29. Niech COP28 poprowadzi nas w kierunku bardziej zrównoważonej i bezpiecznej przyszłości dla wszystkich”.
Oferta Baku musi zostać przegłosowana podczas sesji plenarnej, jednak według Politico zwykle jest to jedynie formalność. Jeżeli kandydatura Azerbejdżanu zostanie potwierdzona, przyszłoroczny szczyt po raz kolejny odbędzie się w jednym z głównych krajów wydobywających ropę naftową i gaz ziemny.
Baku jest jednym z ważniejszych producentów oraz eksporterów ropy naftowej na świecie, a w 2022 roku średni poziom wydobycia wyniósł ok. 0,7 procent światowej produkcji. Eksport azerbejdżańskiej ropy stanowi ok. 80 procent produkcji. Od 2007 roku Baku jest również eksporterem gazu ziemnego, a od rozpoczęcia pełnoskalowej wojny na Ukrainie znacząco wspiera tym surowcem państwa UE – zgodnie z umową podpisaną w lipcu zeszłego roku, dostawy gazu do Unii mają wzrosnąć do 20 mld metrów sześciennych w 2027 roku.
Źródło: politico.eu