Zwrot na Zachód
“Wiele nowych możliwości jest obecnie szeroko dyskutowanych w Armenii i nie będzie to tajemnicą, jeśli powiem, że obejmuje to członkostwo w Unii Europejskiej” – zaznaczył minister w wywiadzie dla tureckiej telewizji TRT World.
Mirzoyan przemawiał na marginesie Forum Dyplomacji w Antalyi (ADF). “Jako Republika Armenii szczerze pragniemy jak najszybszego otwarcia granic państwowych. Chcemy nawiązania stosunków dyplomatycznych i zwiększenia interakcji między ludźmi i kulturami” – zaznaczył ormiański minister. Jak donosi TRT World, wyznaczono specjalnych przedstawicieli do spraw procesu normalizacji między Armenią a Turcją.
Od czasu dojścia do władzy w 2018 roku i II wojny o Górski Karabach w 2020 roku, premier Armenii Nikol Paszynian pogłębił relacje kraju z Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi. W wywiadzie dla włoskiej gazety La Repubblica opublikowanym 3 września 2023 roku Paszynian zaznaczył, że architektura bezpieczeństwa Armenii była “w 99,999 procentach powiązana z Rosją”, jednak Erywań widzi, że była to błędna polityka.
Jak podkreślał Kacper Ochman, analityk Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, w komentarzu dla Polon.pl, stosunki Armenii z Rosją nie są tak zażyłe, jak kiedyś: „Premier Paszynian odmówił udziału we wszystkich szczytach organizowanych przez Moskwę, oprócz jednego szczytu Wspólnoty Niepodległych Państw. Dodatkowo, ludzie z jego otoczenia politycznego brali udział w szczytach proukraińskich”.
Po zdobyciu przez Azerbejdżan Górskiego Karabachu we wrześniu ubiegłego roku, Armenia zdecydowała się na zacieśnienie współpracy wojskowej m.in. z Francją. Podpisano wówczas kontrakt na zakup trzech radarów Ground Master 200 wyprodukowanych przez firmę Thales oraz kolejny z firmą Safran na sprzęt, w tym lornetki i czujniki.
Źródło: trtworld.com