Bezprzewodowy przesył energii?
Program nosi kryptonim POWER i ma na celu stworzenie optycznego kanału dystrybucji energii elektrycznej w trudnych warunkach. Raytheon ma w ciągu dwóch lat opracować prototypu urządzeń i systemów służących do przesyłu energii. System ma być odporny na zakłócenia wynikające z celowego i niecelowego działania m.in. warunków pogodowych. Sam system ma składać się z urządzeń, które będą w stanie tworzyć sieć przekaźników energii elektrycznej na duże odległości i wysokości.
W pierwszej kolejności energia ta ma posłużyć do zasilania dronów i innych systemów bezzałogowych. Dzięki systemowi przesyłu energii wojsko ma stać się niezależne od surowców energetycznych i wytwórczej, magazynującej i dystrybuującej infrastruktury naziemnej.
„Energia jest niezbędna na współczesnym polu bitwy i ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów wojskowych” – powiedział Colin Whelan , prezes Advanced Technology Raytheon. Podczas działania w trudnym, wrogim środowisku energia może nie zawsze być dostępna, dlatego potrzeba jej wytwarzania, magazynowania i ponownej dystrybucji ma kluczowe znaczenie. Technologia (POWER) ma umożliwić naszemu wojsku wytwarzanie energii tam, gdzie jest to bezpieczne i wydajne oraz łatwo dystrybuować ją tam gdzie jest potrzebna – dodał Whelan.
Projekt POWER stanowi część programu Energy Web Dominance finansowanego przez DARPA, którego celem jest opracowanie sposobu bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej. Zdolność ta ma dać przewagę w kontekście zapewnienia zapotrzebowania na prąd w sytuacjach krytycznych, oraz w obszarach o ograniczonej sieci przesyłowej i wytwórczej.
Sam system ma polegać na laserowym przesyle i retransmisji energii elektrycznej przy wykorzystaniu bezzałogowych statków latających. Energia ma być przesyłana odpowiednią wiązką do odbiorcy, lub retransmitera, który skieruję wiązkę dalej. Przy wykorzystaniu kilku retransmiterów energia mogłaby być przesyłana na nieograniczone odległości.
–Ten projekt to taki Internet dla energii, wykorzystujący odporne sieci wielościeżkowe do przesyłania energii z źródeł wytwórczych do odbiorców. Wojsko stoi przed szczególnie palącymi wyzwaniami energetycznymi, które skłaniają do wprowadzenia tej innowacji. Często jesteśmy zmuszeni działać z dala od istniejącej infrastruktury energetycznej i polegać na paliwach płynnych, które wymagają zawodnych linii dostaw” – powiedział płk Paul Calhoun, kierownik programu POWER w dziale technologii taktycznych DARPA
Największym obecnie wyzwaniem programu jest zmniejszenie strat energii w procesie przekształcania jej w wiązkę optyczną i dalszej retransmisji. Szacuje się, że 20 procent energii przeznaczone będzie na konwersję energii elektrycznej w formę optyczną, a kolejne 50 procent w przekształcenie z formy optycznej na energię elektryczną. Straty będą pojawiać się również na retransmiterach. Jednak sama ekonomika przesyłu nie jest priorytetem w stosunku do osiągnięcia zdolności i powodzenia bezprzewodowej transmisji energii.
Źródło: Raytheon