Okręty podwodne USA wyłączone z eksploatacji
Według raportu Congressional Research Service, blisko 40 procent okrętów podwodnych USA zostało wyłączonych z eksploatacji. Dowództwo Marynarki Wojennej preferuje, aby tylko około 20 procent jej okrętów podwodnych znajdowało się w konserwacji w ciągu jednego okresu.
Jak donosi Bloomberg, 18 z 49 okrętów podwodnych o napędzie jądrowym jest sklasyfikowanych jako znajdujące się w remoncie lub oczekujące na konserwację, co stawia Stany Zjednoczone w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z liczebniejszą flotą Chin. Według raportu opublikowanego przez Departament Obrony USA w listopadzie 2022 roku, Chiny posiadają największą flotę wojenną na świecie, liczącą około 340 okrętów i okrętów podwodnych, w tym 125 „głównych okrętów nawodnych”.
Zdaniem analityka marynarki wojennej, Ronald O’Rourke, wzmożone prace remontowe i konserwacyjne „znacznie zmniejszyły” liczbę operacyjnych okrętów podwodnych, ograniczając zdolność amerykańskiej floty do sprostania codziennym wymaganiom. Wyłączając rok 2021, kiedy Marynarka Wojenna posiadała jedynie 31 gotowych do działania okrętów podwodnych, według cytowanego raportu nie miała ona tak niewielu operacyjnych okrętów podwodnych od co najmniej 2008 roku.
Jak donosi Bloomberg, w oświadczeniu Naval Sea Systems Command obwinił „planowanie, dostępność materiałów i wykonanie stoczni”. Według dowództwa, pod koniec czerwca 16 okrętów podwodnych, czyli 32 procent floty, było wyłączonych z eksploatacji. Przykładowo, naprawa USS Connecticut klasy Seawolf, który uderzył w podwodną górę na Morzu Południowochińskim w październiku 2021 roku, zakończy się dopiero około 2026 roku, jak podaje Naval News. Amerykańskie okręty podwodne, są postrzegane jako kluczowa przewaga nad liczebną przewagą chińskiej marynarki wojennej.
Zdaniem Carla Schustera, emerytowanego kapitana marynarki wojennej USA i byłego dyrektora operacyjnego w Połączonym Centrum Wywiadowczym Dowództwa Pacyfiku na Hawajach: “Okręty podwodne to jeden z obszarów, w którym Stany Zjednoczone zachowują niekwestionowaną przewagę nad Chinami”.
Jak zaznacza Bloomberg, nowo ujawnione problemy stoją w jaskrawej sprzeczności z obecną polityką rządu polegającą na coraz bardziej widocznych pokazach siły wobec Chin, Rosji i Korei Północnej. Wkrótce po kwietniowym spotkaniu prezydenta Joe Bidena z prezydentem Korei Południowej Yoon Suk Yeolem, obaj przywódcy zgodzili się, że USA zwiększą „regularną widoczność strategicznych aktywów na Półwyspie Koreańskim”. W czerwcu Stany Zjednoczone wysłały do Korei Południowej okręt podwodny o napędzie atomowym USS Michigan w ramach porozumienia między narodami.
Źródło: bloomberg.com
książka 'dług honorowy’ idealnie pasuje