Amerykański BLIK
Usługa “FedNow”, nad którą prace trwają od 2019 roku, ma na celu wyeliminowanie kilkudniowego opóźnienia z jakim najczęściej rozliczane są przelewy gotówkowe w USA. Rozwiązanie ma upodobnić Stany Zjednoczone do krajów takich jak Indie, Brazylia, Wielka Brytania czy Unia Europejska, gdzie podobne usługi istnieją od lat.
Jak donosi Reuters, usługa FedNow rozpocznie swoje działanie razem z 41 bankami i 15 dostawcami usług, wliczając w to banki społeczne i dużych pożyczkodawców, takich jak JPMorgan Chase (JPM.N), Bank of New York Mellon (BK.N) i US Bancorp (USB.N). Fed planuje podłączenie do nowopowstałej usługi większą ilość banków oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
FedNow będzie konkurować z prywatnymi systemami płatności w czasie rzeczywistym, w tym z siecią RTP The Clearing House. Początkowo usługa spotkała się ze sprzeciwem ze strony dużych banków, które określały ją jako “zbędną”. Niemniej jednak wiele z nich zgodziło się wziąć udział w projekcie, ponieważ Fed pozwolił im na rozszerzenie zakresu usług oferowanych klientom.
Zdaniem Anu Somani, szefa działu globalnych zobowiązań i płatności wbudowanych w US Bank, FedNow to wspaniały sposób na zwiększenie zasięgu i zakresu usług. Jak zaznacza Reuters, w przeciwieństwie do płatności peer-to-peer (np. Venmo czy PayPal), które działają jako pośrednicy między bankami, płatności dokonywane za pośrednictwem FedNow będą rozliczane bezpośrednio na rachunkach banku centralnego.
Fed obsługuje również system płatności w czasie rzeczywistym o nazwie FedWire, jednak jest on zarezerwowany dla dużych, głównie korporacyjnych płatności i działa tylko w godzinach pracy. Według analityków, pomimo swojej ogólnej dostępności FedNow ma szansę przynieść największe korzyści zwykłym konsumentom oraz małym firmom.
Mniejsze banki, które często łączą się z FedWire za pośrednictwem większych pożyczkodawców, zachęcały Fed do opracowania FedNow. Argumentowali, że wprowadzenie usługi umożliwi im dostęp do płatności w czasie rzeczywistym bez konieczności płacenia za usługę większym konkurentom.
Jak powiedział Lance Noggle, starszy wiceprezes ds. operacyjnych i starszy doradca ds. regulacyjnych w Independent Community Bankers of America, zaangażowanie Fed w przestrzeni płatności natychmiastowych “sprawia, że nasi klienci czują się bardziej komfortowo, mając świadomość, że ich potrzeby zostaną zaspokojone, że będą traktowani uczciwie pod względem cen”.
FedNow nie będzie pobierać opłat od konsumentów, choć nie jest jasne, czy i w jaki sposób banki uczestniczące w programie będą ponosić jakiekolwiek koszty związane z usługą.
Niektórzy uczestnicy rynku wyrazili obawy, że FedNow może przyspieszyć potencjalny upadek banku poprzez ułatwienie szybkiego odpływu środków z instytucji finansowych. Niepokój nasilił się po upadku Silicon Valley Bank na początku tego roku. Niemniej jednak przedstawiciele Fed bagatelizują podobne obawy, argumentując, że banki dysponują narzędziami, które mogą złagodzić falę odpływów.
Na początku FedNow będzie miał maksymalny limit płatności w wysokości 500 tys dolarów, jednak banki mogą zdecydować się na jego obniżenie, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Źródło: reuters.com