Przede wszystkim kopalnie
Obecnie Pekin jest największym dwustronnym partnerem handlowym Afryki od początku XXI wieku, finansując wiele miliardowych projektów infrastrukturalnych na kontynencie.
Jednak według raportu Centrum Globalnej Polityki Rozwoju Uniwersytetu Bostońskiego i Afrykańskiego Konsorcjum Badań Ekonomicznych, dotychczasowe inwestycje nie skupiały się na transformacji energetycznej Afryki – pomimo jej ogromnego potencjału w zakresie rozwoju OZE.
Jak podaje Reuters, pożyczki na budowę odnawialnych źródeł energii, udzielane przez dwie główne chińskie instytucje finansowania rozwoju stanowiły zaledwie dwa procent z 52 mld dolarów pożyczek energetycznych w latach 2000-2022.
Ponad 50 procent z nich przeznaczono na paliwa kopalne – pomimo deklaracji Pekinu i Xi Jinpinga o wstrzymaniu budowy nowych projektów energetycznych opalanych węglem za granicą, jakie padło trzy lata temu.
Chińskie instytucje finansowania rozwoju koncentrowały się na inwestowaniu w wydobycie i eksport towarów do Chin oraz w projekty elektryfikacji. Dodatkowo, jak zaznacza Reuters, co najmniej osiem projektów hydroenergetycznych finansowanych przez Pekin miało na celi wsparcie wydobycia różnych drogocennych metali.
Źródło: reuters.com