Tożsamość i Demokracja
Jak informuje Politico, na poniedziałkowym spotkaniu nowo wybrani europosłowie AfD zagłosowali za wnioskiem o niewłączanie Maximiliana Kraha do ich delegacji do Parlamentu Europejskiego.
“Życzę moim nowo wybranym kolegom europosłom powodzenia w ich próbie ponownego dołączenia do grupy ID [Tożsamość i Demokracja] beze mnie. Uważam, że jest to zła droga i wysyła druzgocący sygnał do naszych wyborców, zwłaszcza młodych” – powiedział Krach w poście na platformie X.
AfD została usunięta z ID w maju bieżącego roku po serii skandali z udziałem niemieckich polityków, które zaszkodziły jej popularności i reputacji. W kwietniu doszło do zatrzymania asystenta posła AfD Maximiliana Kraha pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Chin. Zdaniem niemieckiej prokuratury Krah mógł również współpracować z chińskimi służbami.
Jak zaznacza Politico, AfD może chcieć ponownie dołączyć do grupy Tożsamość i Demokracja, w której skład wchodzi Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen. Jak przewidywał dr Melchior Szczepanik z PISM w rozmowie z Polon.pl, po wyborach do PE urosły w siłę partie “o charakterze nacjonalistyczno-konserwatywnym i eurosceptycznym”. Jednak nie jest to pozycja gwarantująca kluczowy wpływ na kształt decyzji PE.
“Mówimy tutaj przede wszystkim o dwóch frakcjach: Tożsamość i Demokracja (która skupia partie prawicowe, bardzo krytyczne wobec UE, tzw. twardych eurosceptyków) i Sojusz Europejskich Konserwatystów i Reformatorów (członkowie uznają siebie za eurorealistów, ponieważ uznają korzyści z UE, jednak ich zdaniem integracja jest realizowana w niewłaściwy sposób, a dominujące siły polityczne pchają UE w niewłaściwym kierunku)” – dodał ekspert.
10 maja współprzewodnicząca AfD Alice Weidel i Tino Chrupalla spotkali się z nowo wybranymi posłami do Parlamentu Europejskiego w Berlinie, aby wyznaczyć delegację do PE i lidera grupy.
Źródło: politico.eu