Coraz cieplej
Analizy dokonano na podstawie danych ERA5, obejmujących okres od 1940 roku do dnia dzisiejszego. Obecny rekord wyprzedził poprzedni bardzo nieznacznie, jedynie o 0,01 stopnia (wcześniejsza najwyższa temperatura została zanotowana 6 lipca 2023 roku i wynosiła 17,08°C).
Jak zaznaczono na stronie organizacji, mimo, że lata 2023-2024 obecnie nie różnią się dramatycznie pod względem rocznych maksymalnych różnic temperatur, należy zwrócić uwagę na szerzy obraz.
“Przed lipcem 2023 roku poprzedni rekord średniej dziennej temperatury globalnej wynosił 16,8°C i został odnotowany 13 sierpnia 2016 roku. Od 3 lipca 2023 roku było 57 dni, w których poprzedni rekord został przekroczony, w okresie od lipca do sierpnia 2023 roku oraz w czerwcu i lipcu 2024 roku” – zaznaczono.
“Co jest naprawdę oszałamiające, to jak duża jest różnica między temperaturą z ostatnich 13 miesięcy a poprzednimi rekordami temperatur. Znajdujemy się teraz na naprawdę nieznanym terytorium i ponieważ klimat nadal się ociepla, z pewnością zobaczymy nowe rekordy pobite w przyszłych miesiącach i latach” – podkreślił w komunikacie prasowym dyrektor C3S Carlo Buontempo.
Jak wyjaśniono na stronie C3S, średnia temperatura globalna osiąga swój roczny szczyt między końcem czerwca a początkiem sierpnia. Okres ten pokrywa się z latem na półkuli północnej, ponieważ duże masy lądowe na niej występujące nagrzewają się szybciej, niż oceany półkuli południowej mogą się ochłodzić.
“Nasza analiza sugeruje, że nagły wzrost średniej dziennej temperatury globalnej jest związany z temperaturami znacznie powyżej średniej w dużych częściach Antarktydy. Takie duże anomalie nie są niczym niezwykłym w miesiącach zimowych na Antarktydzie i przyczyniły się również do rekordowych temperatur globalnych na początku lipca 2023 roku” – podkreślono.
Źródło: climate.copernicus.eu