Czy Rosja będzie mieć amunicję?
15 tys. pocisków artyleryjskich 122 i 152 mm to 5 tys. więcej niż obecnie wykorzystuje dziennie Rosja, a także 9 tys. więcej niż jest w stanie produkować jej przemysł zbrojeniowy – wynika z wyliczeń gazety. Na składach w Rosji ma być przechowywane około 3 mln sztuk amunicji artyleryjskiej, jednak jej stan ma być bardzo zły.
Aby osiągnąć cel możliwości wystrzeliwania 15 tys. pocisków dziennie, Rosja ma dwie możliwości – pierwsza to próba odrestaurowania tego, co składowane jest w złym stanie w magazynach. Drugą możliwością jest kontynuacja sprowadzania amunicji z Korei Północnej i Iranu. Bez tego, według analizy przygotowanej przez think-tank Royal United Servises Institute (RUSI) w 2025 roku Rosjanie zaczną odczuwać poważne braki amunicji, głównie kalibru 152 mm.
Aby w pełni pokryć zapotrzebowanie rosyjskiej armii zgodnie z planami, resort obrony w Moskwie oszacował, że w 2024 roku musi zostać wyprodukowane przez rosyjski przemysł zbrojeniowy 4 mln sztuk amunicji kalibru 152 mm oraz 1,2 mln sztuk amunicji 122 mm. Tymczasem rosyjski przemysł przekazał MON informację, że będzie w stanie wyprodukować 1,3 mln sztuk amunicji 152 mm (z miliona sztuk w 2023 roku) i około 800 tys. pocisków 122 mm.
Dalsze zwiększenie produkcji w krótkim czasie (do 5 lat) wydaje się mało prawdopodobne ze względu na konieczność dokonania szerokiej skali inwestycji, nie tylko w samych zakładach zbrojeniowych ale także w przemyśle towarzyszącym np. produkcji prochu, nitrocelulozy i innych związków mineralnych wymaganych w produkcji np. materiałów wybuchowych, którymi elaboruje się pociski artyleryjskie.
Tutaj konieczne jest ratowanie się importem z Korei oraz Iranu, a także renowacja pocisków nienadających się do użytku a zalegających w magazynach i składach. Według estońskiego ministerstwa obrony w początkowej fazie wojny Rosjanie byli w stanie wystrzeliwać nawet 60 tys. pocisków artyleryjskich na dobę. Obecnie rosyjskie wojska mają strzelać średnio w ilości 10 tys. pocisków dziennie. Według estońskiego wywiadu przed rozpoczęciem pełnoskalowej inwazji w 2022 roku rosyjski przemysł był w stanie produkować 400 tys. sztuk amunicji artyleryjskiej rocznie.
Źródło: Forbes/RUSI
15 tys. pocisków artyleryjskich dziennie jest Rosji jest nie nada. Trzeba rozmawiać o pokoju.
15 tyś. pocisków artyleryjskich dziennie Rosji jest nie nada. Trzeba rozmawiać o pokoju , a nie rozniecać wojnę.