OZE i technologia
Współpraca handlowa i inwestycyjna między Polską a krajami nordyckimi ma też duży potencjał rozwoju. Istnieje wiele obszarów, na których można rozwijać wzajemne relacje – począwszy od energii odnawialnej poprzez technologię i telekomunikację, skończywszy na wsparciu dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Kraje nordyckie są liderami w dziedzinie energii odnawialnej. Dlatego Polska może skorzystać z ich doświadczenia oraz know-how w dziedzinach energii wiatrowej, słonecznej czy biomasy. Współpraca w tym obszarze powinna obejmować wymianę technologii, wiedzy, a także możliwość wspólnych inwestycji w elektrownie wiatrowe na morzu. Finlandia jest znana z innowacyjności i rozwiniętego sektora technologicznego, co stanowi dla Polski znaczący, dobry i duży potencjał.
Współpraca może obejmować transfer wiedzy, organizację partnerstw badawczych i rozwijanie innowacyjnych projektów. Wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw jest kolejnym obszarem, w którym Polska i kraje nordyckie mogą rozwijać współpracę, co poniekąd jest już obserwowane. Wizyta króla Danii i inwestycje tego kraju w Polsce są dowodem na to, że kraje nordyckie rozpatrują polski rynek na poważnie.
Wzmacnianie współpracy handlowej między Polską a krajami nordyckimi powinno obejmować promowanie bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zachęcanie nordyckich firm do inwestowania w Polsce oraz polskich firm do inwestowania w krajach nordyckich stworzy dogodne warunki dla rozwoju biznesu i tworzenia miejsc pracy. Wzrost wymiany towarów i usług stanowi również ważny aspekt współpracy gospodarczej. Polska może eksportować produkty (żywność, maszyny i elektronikę) do krajów nordyckich, podczas gdy import z tych krajów może w szczególności obejmować produkty spożywcze, surowce naturalne, technologię i wyposażenie medyczne.
Nordic-Baltic 8 + Polska? Czy jest to możliwe?
Nordic-Baltic Eight (NB8) to format regionalnej współpracy, który obejmuje osiem krajów: Danię, Estonię, Finlandię, Islandię, Łotwę, Litwę, Norwegię i Szwecję. Polska nie jest obecnie członkiem NB8, co jak pokazują ostatnie wspólnie projekty, nie wyklucza możliwości współpracy z tymi krajami w różnych dziedzinach. Niedawno podpisana umowa o współpracy w celu rozwoju Nordycko-Bałtyckiego Korytarza Wodorowego jest przykładem transgranicznego przedsięwzięcia, który łączy kraje nordyckie oraz bałtyckie z Polską.
Czy w przyszłości Polska mogłaby dołączyć do NB8? W praktyce decyzja o rozszerzeniu formatu o Polskę zależałaby od wielu czynników. Od wielu lat grupa NB8 i Polska mają wspólne interesy, cele i wartości. Przystąpienie Polski do NB8 może przynieść korzyści zarówno dla Polski, jak i dla obecnych członków grupy. Polska przede wszystkim mogłaby skorzystać na większej integracji z krajami nordyckimi i bałtyckimi, a współpraca w ramach NB8 zwiększyłaby bezpieczeństwo regionalne i umocniła pozycję Polski na arenie międzynarodowej. Polska mogłaby również przyczynić się do bezpieczeństwa energetycznego regionu, biorąc pod uwagę naszą rosnącą rolę jako hubu gazowego w Europie Środkowo-Wschodniej.
Ostatnie działania nowego polskiego rządu wskazują na zauważalny nacisk na transformację energetyczną. To daje szanse na wzmocnienie relacji z państwami regionu Morza Bałtyckiego. Polska powinna zabiegać o rolę lidera w relacjach z państwami NB8 i przewodniczyć w kwestiach bezpieczeństwa i transformacji energetycznej. Klimat powinien być hubem krajów nordyckich, które są pionierami w tej dziedzinie.