Jak transformować ciepłownictwo?
Zielona transformacja nie dotyczy tylko energetyki. Z wyzwaniami Zielonego Ładu boryka się również sektor ciepłowniczy, który musi znaleźć rozwiązanie jak sprawić, aby ciepło systemowe było neutralne dla klimatu a jednocześnie przystępne kosztowo dla odbiorcy. O tych tematach porozmawiają przedstawiciele branży w czasie dwudniowego III Kongresu Krajowej Izby Transformacji Energetyki i Ciepłownictwa, który odbędzie się 23 i 24 maja w Rewie. POLON.pl jest patronem medialnym wydarzenia.
W powszechnym społecznym rozumieniu proces dochodzenia do neutralności klimatycznej obejmuje sektor energetyczny. Często przy tym zapomina się on sektorze ciepłowniczym, który w wielu przypadkach czeka znacznie trudniejsza droga niż sektor energetyczny. W Polsce działa około 400 konsejonowanych przez URE ciepłowni, zdecydowana większość z nich to małe ciepłownie lokalne, samorządowe, bez dostępu do finansowania spółek-matek dużych koncernów, czy otwartych linii kredytowych instytucji finansowych.
„Kongresy KITEiC to szansa na wymianę doświadczeń wśród ludzi aktywnie zaangażowanych w procesy transformacji polskiego ciepłownictwa. To możliwość poznania udanych przykładów realizacji oraz dyskusji o dobrych praktykach prowadzących do celów klimatycznych. Zależy nam, na łączeniu dobrych praktyk, nowoczesnych rozwiązań i doświadczeń” – mówi Michał Rynkowski, prezes KITEiC
W czasie dwudniowych obrad uczestnicy Kongresu w Rewie będą mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z transformacją ciepłownictwa, wyzwaniami, który ich dotyczą oraz wspólnie zaplanować strategie działania w kontekście kolejnych wyzwań dla sektora – dyrektyw RED II, ETS 2 czy EPBD. Formuła kongresu, poza częścią panelową przewiduję również część warsztatową prowadzoną w formie bezpośrednich debat przy okrągłych stołach oraz wizytę studyjną, która w tym roku odbędzie się w Gdańskim Porcie Czystej Energii.
W czasie wizyty uczestnicy kongresu zobaczą jak działa i funkcjonuje nowoczesna Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów, która do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła wykorzystuje odpady komunalne.
Kongres odbędzie się w Hotelu Skipper w Rewie, rejestracja uczestników na wydarzenie odbywa się na dedykowanej stronie Kongresu KITEIC.
Zapisy ruszyły 14 marca. Ilość miejsc jest ograniczona.