Dyskusje w Rzeszowie
Konferencja w Rzeszowie odbywa się po raz ósmy. Portal POLON.pl został partnerem medialnym wydarzenia.
W ciągu pierwszego dnia wydarzenia odbyło się 12 paneli tematycznych, w których główny nacisk kładziono na aspekt bezpieczeństwa energetycznego oraz sytuacji geopolitycznej w Europie. Ponad 250 gości przysłuchiwało się dyskusjom panelistów, którzy reprezentowali zarówno branżę energetyczną, technologiczną, czy teleinformatyczną ale także ośrodki naukowe, uczelnie, stowarzyszenia i organizacje branżowe. W ramach konferencji przyznano nagrodę im. Ignacego Łukasiewicza dla prezesa ukraińskiego operatora sieci przesyłowych Ukrenerho Wołodymyra Kudryckiego oraz prezesa polskiego operatora sieci przesyłowych PSE Tomasza Sikorskiego.
Ukraiński prezes otrzymał nagrodę za utrzymanie dostaw energii elektrycznej w czasie wojny. Ukraińcy podziękowali Polsce za pomoc w najtrudniejszym momencie wojny z perspektywy energetycznej czyli czasu jesieni i zimy ubiegłego roku, kiedy Rosjanie przeprowadzali bezprecedensowe ostrzały infrastruktury energetycznej.
Prezes PSE otrzymał nagrodę za stabilizacje systemu elektroenergetycznego Polski oraz wsparcie Ukraińskiego partnera w trudnym czasie wojny.
Nagrodę im. Łukasiewicza otrzymują osoby zaangażowane w umacnianie bezpieczeństwa energetycznego Polski, a w ostatnim czasie także i Europy. W tym roku po raz kolejny nagrodzone zostały dwie osoby.
W trakcie panelu dotyczącego rozwoju Morskiej Energetyki Wiatrowej poruszone zostały główne aspekty funkcjonowania morskiej energetyki wiatrowej w kontekście wyzwań związanych z ich projektowaniem, budową i realizacją.
Panel „Rola dużego i małego atomu w polityce energetycznej Polski” dotykał kwestii związanych z budową zarówno wielkoskalowych elektrowni jądrowych, jak i zasadności inwestycji w SMR-y (ang. Small Modular Reactors).
Zdaniem prof. dr hab. Wacława Gudowskiego , doradcy ORLEN Synthos Green Energy i KTH Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie, Polska napotka w niedługim czasie ogromną energetyczną lukę podażową, związaną również z naturalnie następującym końcem żywotności elektrowni węglowych. SMR-y mogłyby w efektywny sposób zastąpić część elektrowni węglowych, stabilizując miks energetyczny kraju. Jak potwierdził prof. Leszek Jesień, dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE), podłączenie elektrowni jądrowej nie będzie stanowić problemu dla polskich sieci, ponieważ operują one na podobnym poziomie pracy w systemie do obecnie podpiętych elektrowni.
Z kolei Tomasz Jakubowski, członek Zarządu GC Energy, zaznaczył wagę uzyskania przez polskie firmy odpowiednich certyfikatów systemów zarządzania jakością, m.in. ISO 19443, które są wymagane, aby polski rynek wykonawczy mógł uczestniczyć w budowie elektrowni jądrowej. Dr Bożena Horbaczewska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (SGH) podkreślała kwestie związane z finansowaniem elektrowni atomowej, a przede wszystkim stworzeniem odpowiednich modeli biznesowych i finansowych skierowanych na zapewnienie najtańszej możliwej energii odbiorcom końcowym (podając przykład tworzonego modelu SaHo).
W panelu „NATO’s Comprehensive Approach to Energy Security: From Fuel Supply Chain to Energy Transition”, dr Anna Mikulska z Baker Institute w Rice University z USA zaznaczała, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego odżyła w świadomości krajów zachodnich po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Jednocześnie podkreśliła, że kraje rozwijające się od lat koncentrują się na kwestii bezpieczeństwa energetycznego czy dywersyfikacji energetycznej, podając również przykład zabezpieczania przez Chiny dostaw LNG poprze zakontraktowanie ich dostaw z USA.
Z kolei Philippe Van Exem, współprzewodniczący Komitetu Naftowego NATO w pionie Polityki Obronnej i Planowania podkreślał, że nawet biorąc pod uwagę zachodzącą transformację energetyczną dokonującą się również w wojsku, skuteczność operacyjna pozostaje priorytetem Sojuszu, a za przykład podał system rurociągów NATO, umożliwiający zaopatrywanie członków Sojuszu w paliwo. Z kolei Julian Wieczorkiewicz, analityk bezpieczeństwa energetycznego NATO podał przykład korzyści wynikających z operacyjnego wykorzystania samochodów elektrycznych (EV) przez Ukraińską armie, ponieważ pojazdy te są ciche i niewykrywalne dla wskaźników ciepła.
Panel „Bezpieczeństwo energetyczne – perspektywa transatlantycka” podkreślał konsekwencje geopolityczne zachodzącej transformacji energetycznej oraz wagę wzmocnienia współpracy transatlantyckiej w zakresie zachodzących zmian energetycznych. Lucian Pugliaresi, prezes Energy Policy Research Foundation – EPRINC, zaznaczył, że większość świata znajduje się w fazie rozwoju gospodarczego oraz populacyjnego (m.in. Indie, Nigeria), w związku z czym będzie potrzebować w przyszłości większej ilości energii, a także energochłonnych produktów, takich jak stal i cement. Z kolei prof. dr inż. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, założyciel i wiceprezes XGS Energy podkreślał, że sposobem na uniknięcie możliwych w przyszłości wojen energetycznych jest rozwój przez świat zachodni i kraje rozwinięte technologii energetycznych, które nie będą bazować na paliwach kopalnych i zaspokoją zapotrzebowanie energetyczne państw rozwijających się – jako przykład podał geotermię.
Podczas panelu „Zagrożenia informacyjne dla rozwoju energetyki jądrowej w Polsce – stan i perspektywy” dr Klaudia Rosińska, ekspert ds. przeciwdziałania dezinformacji w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) – Państwowy Instytut Badawczy, zwracała uwagę na znaczący wzrost wzmianek dotyczących elektrowni jądrowej w Polsce. Według dr Rosińskiej można wyodrębnić trzy główne linie narracyjne o potencjale dezinformacyjnym, dotyczące: zagrożenia radioaktywnego, międzynarodowej blokady budowy elektrowni atomowej oraz braku wiary w sprawczość rządu (elektrownia nie powstanie przez brak kompetencji). Jako główne techniki o potencjale dezinformacyjnym podano umieszczanie faktów w nieprawdziwym kontekście, hiperbolizację podawanych informacji czy clickbaitowe tytuły artykułów.
Jak podkreśliła dr Rosińska, należy zwrócić szczególną uwagę na występowanie dysproporcji pomiędzy wiedzą prezentowaną przez ekspertów a posiadaną przez opinię publiczną – jeśli jest ona zbyt duża, wykorzystuje ją dezinformacja. Jako skuteczną metodę przeciwdziałania dezinformacji wskazano w panelu komunikacje strategiczną, polegającą na rzetelnym i systematycznym publikowaniu informacji skierowanych do opinii publicznej. Jak zaznaczył Dominik P. Jankowski, doradca polityczny w Gabinecie Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga, podstawą w przeciwdziałaniu dezinformacji z perspektywy NATO jest dostosowanie działań do metod działania przeciwnika. Zdaniem dr Rosińskiej, w Polsce obecnie brakuje pomysłu na skuteczną komunikację publiczną dotyczącą budowy elektrowni jądrowej.
Na poniższym nagraniu można odsłuchać i zobaczyć panele plenarne, które odbyły się podczas pierwszego dnia konferencji: