Amerykański sukces
Statek kosmiczny został wysłany na Księżyc na szczycie rakiety Falcon 9, wystrzelonej przez firmę SpaceX Elona Muska z Centrum Kosmicznego Kennedy’ego NASA na Przylądku Canaveral na Florydzie. Celem NASA jest wysłanie oddziału komercyjnych statków kosmicznych na naukowe misje zwiadowcze na Księżyc. Miałoby się to dokonać jeszcze przed planowanym powrotem astronautów na Srebrny Glob jeszcze przed 2030 rokiem.
Jak podaje Reuters, lądowanie bezzałogowego statku “Odyseusz” nie obyło się bez drobnych problemów z łącznością, które zrodziły pytania, czy pojazd mógł zostać uszkodzony lub też zablokowany. Pojawiły się również sygnały sugerujące, że lądownik mógł znaleźć się obok ściany krateru zakłócającej sygnał.
Problem ten może skomplikować podstawową misję lądownika, polegającą na rozmieszczeniu ładunku i zrealizowaniu wyznaczonych celów badawczych, takich jak przesyłanie zdjęć i zgromadzonych danych. Ładunek NASA koncentruje się na badaniu interakcji pogody kosmicznej z powierzchnią Księżyca, radioastronomii i innych aspektach środowiska księżycowego, przydatnych dla przyszłych misji lądowania.
Czwartkowe lądowanie było pierwszym kontrolowanym zejściem amerykańskiego statku kosmicznego na powierzchnię Księżyca od czasu misji Apollo 17 w 1972 roku. Oprócz USA, do tej pory jedynie statki z Rosji, Chin, Indii i Japonii wylądowały na tym ziemskim satelicie.
Jak podaje Reuters, NASA zamierza wylądować na Srebrnym Globie pierwszym załogowym statkiem Artemis pod koniec 2026 roku w ramach długoterminowej, zrównoważonej eksploracji Księżyca. Ma to stanowić również kolejny krok w kierunku lotów na Marsa.
Inicjatywa koncentruje się na południowym biegunie Księżyca, ponieważ istnieją podejrzenia, że w tym rejonie znajduje się mnóstwo zamarzniętej wody, którą można by było wykorzystać do podtrzymania życia i produkcji paliwa rakietowego.
Oczekuje się, że wiele małych lądowników w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), takich jak Odyseusz, utoruje drogę do dostarczania instrumentów badawczych i sprzętu na Księżyc po niższych kosztach.
Źrodło: reuters.com