W poprzednim tekście przeanalizowaliśmy dane GUS dotyczące wymiany handlowej pomiędzy Polską a Rosją. Pierwszy raz w historii odnotowaliśmy dodatni bilans w handlu z tym krajem. Więcej mogą Państwo przeczytać tutaj
Handel kwitnie mimo wojny
Rok przed pełnoskalową wojną wartość handlu pomiędzy Polską a Ukrainą wynosiła 48 mld złotych z czego Polska wyeksportowała towary o wartości 28,6 mld złotych, a zaimportowała o wartości 19,4 mld złotych. Bilans dodatni wyniósł 9,2 mld złotych.
W 2022 roku pomimo wojny dynamika handlu pomiędzy naszymi oboma państwami nie spadła, ale znacznie się zwiększyła. W 2022 roku wartość handlu pomiędzy Polską a Ukrainą sięgnęła rekordowych 73,5 mld złotych z czego wyeksportowaliśmy nad Dniepr towary o wartości 45,5 mld złotych, a sprowadziliśmy ich za kwotę 28 mld złotych. Dodatni bilans handlu wyniósł 17,5 mld złotych.
Na Ukrainę eksportowaliśmy głównie produkty mineralne (paliwo, ropa, gaz), maszyny i urządzenia mechaniczne, pojazdy, statki powietrzne i jednostki pływające oraz żywność, produkty roślinne i zwierzęta oraz uzbrojenie. W przypadku tego ostatniego w 2022 roku, według danych GUS, wyeksportowaliśmy nad Dniepr uzbrojenie o wartości 3,91 mld złotych. Z Ukrainy sprowadzaliśmy głównie produkty roślinne, tłuszcze i oleje, metale, drewno i produkty mineralne.
W 2023 roku wartość handlu pomiędzy Polską a Ukrainą zmniejszyła się względem 2022 roku i wyniosła 71,8 mld złotych. Spadek wynikał głównie za sprawą znacznego zmniejszenia wartości importu towarów z Ukrainy do Polski. Eksport Polski na Ukrainę zwiększył się z 45,5 mld złotych do 51,6 mld złotych. Import Ukrainy do Polski spadł do wartości 20,2 mld złotych. Dodatni bilans Polski w relacjach handlowych z Ukrainą sięgnął 31,4 mld złotych ustanawiając historyczny rekord w relacjach handlowych obu krajów.
Motorem eksportu na Ukrainę były znów produkty mineralne, których wyeksportowano za prawie 10 mld złotych. Na drugim miejscu znalazły się urządzenia mechaniczne, sprzęt elektryczny i mechaniczny o wartości 6,5 mld złotych. Na trzecim miejscu za kwotę 6,3 mld złotych wyeksportowano pojazdy, samochody, statki powietrzne i łodzie.
Bardzo ważnym elementem w handlu jest eksport pozycji XIX „Broń i amunicja”. W tej kategorii wartość eksportu w 2023 roku wyniosła 5,7 mld złotych. Polska dostarcza Ukrainie m.in. armatohaubice Krab, moździerze samobieżne Rak, systemy OPL Piorun, amunicję i inne wyposażenie wojskowe m.in. drony. Gros z tej wartości – 3,9 mld złotych, przypada na eksport z kategorii „bomby, granaty, torpedy, amunicja”. Kategoria „broń artyleryjska np. armaty, moździerze, haubice” została wyceniona na 997 mln złotych, natomiast wartość eksportu z kategorii „wyrzutnie rakiet, miotacze ognia, granatniki i inne” wyceniono na 410 mln złotych.
Broń to ta kategoria, która odnotowuje jeden z najwyższych wzrostów. Dla porównania w całym 2021 roku eksport uzbrojenia na Ukrainę wyniósł 86 mln złotych, a w 2020 roku 45 mln złotych.
Z Ukrainy importowaliśmy głównie towary z grupy „metale nieszlachetne” za kwotę 4,5 mld złotych. Kolejnym towarem importowanym z Ukrainy są produkty pochodzenia roślinnego, żywe zwierzęta, gotowe produkty żywnościowe, tłuszcze i oleje za łączną kwotę 7,7 mld złotych. Na trzecim miejscu są produkty mineralne za kwotę 2,2 mld złotych oraz drewno i artykuły z drewna za 1,5 mld złotych.
Polska jest dla Ukrainy kluczowym partnerem handlowym. W 2022 roku byliśmy głównym odbiorcą ukraińskiego eksportu, i drugim importerem pod względem obrotów handlowych. Pierwsze miejsce przypadło Chinom. W 2023 roku Polska była drugim państwem pod względem obrotu handlowego (po Chinach). Pierwszym jeżeli chodzi o wartość eksportu i drugim w przypadku importu.
Źródlo: GUS
Prawda ma drugie dno. Z Polski eksport towarów firm , które mają powiązania z holdingami posiadającymi tysiące hektarów ziemi na Ukrainie.