“Organizacji brakuje niezależności”
Jak zapowiedział 13 lutego Wiaczesław Wołodin, przewodniczący Dumy, niższej izby rosyjskiego parlamentu: “Nadszedł czas, abyśmy pożegnali się ze Zgromadzeniem Parlamentarnym OBWE. Organizacji absolutnie brakuje niezależności, jest upolityczniona i tańczy zgodnie z melodią Waszyngtonu. Ale najgorsze w tej sytuacji jest to, że my również płacimy pieniądze i jesteśmy jednym z największych płatników”.
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez Euractiv obie izby rosyjskiego parlamentu – Duma i Rada Federacji – będą głosować jednocześnie nad zawieszeniem uczestnictwa i wstrzymaniem płatności Moskwy na rzecz OBWE. Partia Jedna Rosja, stanowiąca zaplecze polityczne prezydenta Władimira Putina, posiada przytłaczającą większość w parlamencie, a rola opozycji jest właściwie pomijalna. Z tego względu rezolucja najpewniej nie spotka się ze sprzeciwem.
Powstała w 1995 roku z przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację, liczącą 57 członków (w tym Ukrainę, USA oraz Rosję). Jej celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie, jednak działanie OBWE zostało w dużej mierze sparaliżowane od czasu rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej inwazji na Ukrainę. Moskwa skutecznie wykorzystuje prawo weta, przynależne każdemu krajowi członkowskiemu OBWE.
Duma zaznaczyła również, że Rosja może rozważyć opuszczenie przez Moskwę innych organizacji międzynarodowych – nie sprecyzowano jednak, jakich. Obecnie Kreml zawiesił coroczne płatności na rzecz Rady Arktycznej, do czasu “wznowienia prawdziwej pracy” z udziałem wszystkim krajów członkowskich.
Jak podaje Euractiv, współpraca między zachodnimi państwami arktycznymi należącymi do Rady (Finlandią, Norwegią, Szwecją, Islandią, Danią, Kanadą i USA) a Moskwą również została zawieszona po rozpoczęciu wojny na Ukrainie. Rada Arktyczna została utworzona w 1996 roku w celu omówienia kwestii dotyczących regionu polarnego – od kwestii środowiskowych, przez handlowe, po poszukiwawczo-ratownicze. Jedna trzecia ze 130 projektów Rady została wstrzymana w 2023 roku, a nowe projekty nie mogą być realizowane.
Źródło: euractiv.com