2024 rok w pierwszej piątce najcieplejszych lat?
Jak podaje C3S, wyjątkowo ciepły początek bieżącego roku nastąpił po tym, jak 2023 rok stał się najcieplejszym rokiem na Ziemii w globalnych rejestrach temperatur, sięgających 1850 roku. Wzrost temperatur był spowodowany przez człowieka i zjawisko pogodowe El Nino, które ogrzewa wody powierzchniowe we wschodniej części Oceanu Spokojnego.
Średnia temperatura powietrza na powierzchni wynosiła 13,14°C, o 0,70°C powyżej średniej dla stycznia 1991–2020 i o 0,12°C powyżej temperatury poprzedniego najcieplejszego stycznia 2020 roku. Dodatkowo, styczeń był o 1,66°C cieplejszy niż szacowana średnia w styczniu dla lat 1850–1900 (który jest przedindustrialnym okresem odniesienia).
Jak zaznaczono, poza Europą temperatury były znacznie powyżej średniej we wschodniej Kanadzie, północno-zachodniej Afryce, na Bliskim Wschodzie i w Azji Środkowej oraz poniżej średniej w zachodniej Kanadzie, środkowych USA i większości wschodniej Syberii.
W porównaniu z analogicznym miesiącem w poprzednich latach, każdy miesiąc 2023 roku (licząc od czerwca) był najgorętszym na świecie w dostępnej historii pomiarów. Zdaniem Samanthy Burgess, zastępczyni dyrektora C3S: “Nie tylko jest to najcieplejszy styczeń w historii, ale także właśnie doświadczyliśmy 12-miesięcznego okresu ponad 1,5°C powyżej przedindustrialnego okresu odniesienia”. Dodała, że szybka redukcja emisji gazów cieplarnianych jest “jedynym sposobem na powstrzymanie wzrostu globalnych temperatur”.
Według amerykańskich naukowców 2024 rok ma jedną trzecią szans na stanie się cieplejszym rokiem od 2023 roku oraz 99 procent szans na znalezienie się w pierwszej piątce najcieplejszych lat.
W porozumieniu paryskim z 2015 roku państwa uzgodniły, że spróbują zapobiec globalnemu ociepleniu przekraczającemu 1,5°C, jednak zdaniem niektórych naukowców cel ten nie może być już realistycznie osiągnięty. Niemniej jednak wezwania o ograniczenie emisji CO2 w jak największym stopniu nie ustają.
C3S to jeden z sześciu tematycznych serwisów informacyjnych świadczonych w ramach Programu Obserwacji Ziemi Copernicus Unii Europejskiej. C3S opiera się na badaniach klimatycznych prowadzonych w ramach Światowego Programu Badań nad Klimatem (WCRP) i odpowiada na wymagania użytkowników określone przez Globalny System Obserwacji Klimatu (GCOS). Misją C3S jest wspieranie polityki Unii Europejskiej w zakresie adaptacji i łagodzenia zmiany klimatu poprzez dostarczanie spójnych i miarodajnych informacji na temat zmian klimatycznych.
Źródło: climate.copernicus.eu