Schwedt dla Polaków?
Rosyjski państwowy koncern naftowy Rosnieft posiada 54 procent udziałów w rafinerii PCK Schwedt, które dają rosyjskiemu koncernowi pakiet kontrolny. Po rosyjskiej inwazji niemiecka federalna agencja ds. Sieci BNetzA wprowadziła zarząd powierniczy do spółki, blokując możliwość decydowania przez Rosjan. Wcześniej Orlen wyrażał zainteresowanie nabycia udziałów po Rosniefcie w przypadku jego wywłaszczania. Rozmowy jednak utkwiły w martwym punkcie.
Obecny zarząd powierniczy obowiązuję do 10 marca. Ministerstwo do tego czasu chciałoby podjąć decyzje co do przyszłości Rosnieftu w Schwedt.
Niemiecyy politycy i urzędnicy obawiają się konsekwencji prawnych wywłaszczenia Rosnieftu. W maju 2023 roku niemiecki parlamentprzyjął przepisy, które umożliwiają rządowi nacjonalizację strategicznych aktywów energetycznych, jeśli wymagałoby tego bezpieczeństwo energetyczne RFN. Możliwe jest również kolejne przedłużenie o 6 miesięcy zarządu powierniczego w niemieckiej rafinerii.
Poza Rosnieftią udziały w rafinerii PCK posiada Shell oraz włoski koncern ENI. Dotychczas rafineria zapatrywana była wyłącznie w ropę rosyjską poprzez ropociąg Przyjaźń. Obecnie część ropy sprowadzana jest przez terminal w Rostocku, część przez terminal naftowy w Gdańsku a pozostały wolumen poprzez ropociąg Przyjaźń, z tym że oficjalnie ropa ta ma pochodzić z Kazachstanu.
Źródło: BusinessInsider