Obajtek odwołany
“W związku ze zmianą podejścia akcjonariusza dominującego i zmianą polityki dotyczącej dalszego rozwoju Koncernu oraz zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, w środę, 31 stycznia 2024 roku Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN S.A. oddał się do dyspozycji Rady Nadzorczej Spółki (…) W związku z decyzją Prezesa Daniela Obajtka, oraz mając na uwadze zachodzące zmiany otoczenia spółki, Rada Nadzorcza ORLEN S.A. na posiedzeniu 1 lutego 2024 roku podjęła uchwałę o odwołaniu Daniela Obajtka z funkcji Prezesa Zarządu ORLEN S.A. z upływem dnia 5 lutego 2024 roku. Rada podziękowała prezesowi za współpracę i wkład w rozwój firmy” – podał w swoim komunikacie Orlen.
Jak zaznaczył odchodzący prezes, Daniel Obajtek: “Dalszy rozwój ORLENU, jego dobre imię oraz bezpieczeństwo energetyczne Polski zawsze było dla mnie priorytetem. Jestem dumny z tego, jak w ciągu ostatnich lat koncern się zmienił, jak ważny jest dla kraju i jak silny staje się za granicą. Takiego rozwoju nie byłoby bez pracy ponad 66 tysięcy pracowników Grupy ORLEN, którym dziękuję za zaangażowanie w realizowane projekty i inwestycje”.
W komunikacie spółki zaznaczono, że w ciągu ostatnich lat Orlen przeszedł od firmy przetwarzającej ropę naftową do koncernu multienergetycznego, uniezależniając się jednocześnie od rosyjskich surowców. Zwiększono również sektor detaliczny i liczbę stacji, wchodząc na kolejne rynki (węgierski, słowacji czy austriacki). Zgodnie z komunikatem dynamiczny rozwój i transformację potwierdzają dane finansowe i operacyjne spółki: “W 2015 roku przychody ORLENU osiągnęły poziom 88 mld złotych, a zysk netto wyniósł 3,2 mld. W 2022 roku, w którym już w części uwzględniono efekty konsolidacji, przychody przekroczyły 277 mld, a zysk netto 33,6 mld złotych”.
“ORLEN znacząco zwiększył nakłady na inwestycje: w 2015 było to 3,2 mld złotych, a na 2023 roku zaplanowano ponad 36 mld złotych. Wartość synergii wynikających z budowy koncernu w perspektywie następnej dekady osiągnie kwotę 20 mld złotych” – podano w komunikacie. “Uzyskiwane wyniki oraz perspektywy rozwojowe ORLENU są pozytywnie oceniane przez instytucje finansowe i światowe agencje ratingowe (…) W 2015 roku ocena ORLENU według Fitch to BBB-, a według Moody’s Baa3. Bieżąca ocena według Fitch to BBB+ z perspektywą stabilną oraz A3 z perspektywą stabilną według Moody’s”.
Podczas konferencji prasowej Daniel Obajtek bronił decyzji o połączeniu koncernów inwestycyjnych. Zdaniem odchodzącego prezesa bez synergii tak szeroki rozwój spółki Orlen nie byłby możliwy i nie przyciągnęłoby to odpowiednich inwestycji. “To dzięki synergii możliwe było inwestowanie 320 mld złotych w polską gospodarkę (…) Gdyby nie multienergetyczność Orlenu, budowana farma wiatrowa na Bałtyku nie otrzymałaby finansowania projektowego w wysokości 20 mld złotych od międzynarodowych instytucji finansowych” – zaznaczał Obajtek podczas konferencji.
W trakcie konferencji podkreślono wprowadzoną dywersyfikację dostaw ropy i gazu do Polski (spadek udziału rosyjskiej ropy z 90 procent w 2015 roku do 30 procent w 2022 roku oraz zapewnienie importu surowca z blisko 13 krajów), zwiększenie rodzimego wydobycia gazu ziemnego z 4 do 8 mld metrów sześciennych czy zakup złóż gazowych w Norwegii. Wymieniono również rozrost obecności polskiej spółki na rynkach zagranicznych i zwiększenie liczby stacji w Austrii czy na Węgrzech.
“Gospodarka powinna być bardzo mocno wspierana przez środowiska polityczne – nie ważne, kto rządzi. Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości w przypadku klasy politycznej, to powinny być one rozstrzygane na poziomie instytucji, a nie w postaci szopki medialnej, obniżającej wartość narodowego czempiona” – zaznaczał Daniel Obajtek podczas konferencji prasowej Orlenu.
“Apeluję, jako odchodzący prezes: niech klasa polityczna ocenia firmę poprzez efekty biznesowe. Ja nie jestem właścicielem Orlenu, tylko państwo i fundusze (…) Życzę moim następcom, aby kontynuowali to dzieło, bo zostawiamy wiele kwestii akwizycyjnych niedokończonych. Rozwijajcie firmę, a nie burzcie wszystkiego, bo to droga donikąd dla gospodarki” – podkreślił w swoim wystąpieniu Obajtek.
Daniel Obajtek był prezesem Grupy Orlen od 6 lutego 2018 roku i decyzją Rady Nadzorczej spółki pozostanie nim do 5 lutego 2024 roku.
22 stycznia bieżącego roku Prokuratura Okręgowa w Płocku wszczęła postępowanie w sprawie fuzji Orlenu z Lotosem, która dokonała się w sierpniu 2022 roku oraz sprzedaży udziałów w spółkach wchodzących w skład Grupy Lotos saudyjskiemu Saudi Aramco. W lipcu 2023 roku Najwyższa Izba Kontroli (NIK) sporządziła raport dotyczący tych transakcji po kontroli w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Według NIK Saudi Aramco zapłaciło o 7,2 mld złotych mniej za nabytą część Grupy Lotos, niż była ona oryginalnie warta.
Wątpliwości budzi również racjonalność części decyzji inwestycyjnych spółki oraz działań związanych m.in. z ręcznym sterowaniem cenami paliw w okresie przed podwyższeniem stawki VAT w końcówce 2022 roku oraz czasie poprzedzającym wybory parlamentarne 15 października 2023 roku.