Naloty przed wyborami
Jak podaje Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiosna” 23 stycznia na terenie całej Białorusi funkcjonariusze KGB przeprowadzili masowe rewizje, przesłuchania i zatrzymania krewnych i bliskich więźniów politycznych, a także byłych więźniów politycznych, którzy niedawno opuścili zakłady karne i pozostali w kraju. Po przeszukaniach osoby zabierano na przesłuchanie, a następnie zwalniano za zgodą poufności, jednak nie wszyscy zostali zwolnieni. Zdaniem Wiosny na bIałorusi znajduje się 1419 więźniów politycznych.
Według organizacji naloty miały miejsce na terenie całego kraju, a siły bezpieczeństwa zatrzymały 70 osób w mieście Brześć w pobliżu granicy z Polską. Doniesienia sugerują, że wszystkie były kobietami. KGB miało szukać zagranicznych kont bankowych, a przeszukania mogły być powiązane z osobami otrzymującymi pomoc żywnościową od organizacji pomagającej rodzinom więźniów, INeedHelpBY.
Jak powiedział cytowany przez Euractiv szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell: “Unia Europejska z całą mocą potępia ostatnią falę represji wobec byłych więźniów politycznych pozostających na Białorusi, a także ich krewnych”. W wydanym oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller podkreślił, że Waszyngton potępia “szersze ataki reżimu na prawa człowieka i próby udaremnienia demokratycznych aspiracji narodu białoruskiego”. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone będą nadal “pociągać reżim do odpowiedzialności, poprzez sankcje i inne środki, za jego surowe represje wewnętrzne, a także za jego ciągłe wsparcie dla wojny agresji Rosji przeciwko Ukrainie”.
Naloty nastąpiły przed wyborami parlamentarnymi, które mają się odbyć 25 lutego, a w których nie będzie uczestniczyć prawdziwa opozycja. Jest to pierwsze głosowanie krajowe od 2020 roku, kiedy Alaksandr Łukaszenka ogłosił się wygranym wyborów prezydenckich, pomimo uznania ich za sfałszowane przez białoruską opozycję oraz Zachód. Przez Białoruś przelała się wówczas fala protestów przeciwko reżimowi Łukaszenki, które zostały brutalnie stłumione.
Źródło: euractiv.com, spring 96.org