Rok wyzwań dla ciepłowni
Jak wskazywała dyrektor PTEZ Dorota Jeziorowska, w 2024 roku na branże ciepłowniczą czeka wiele wyzwań związanych z procesem dekarbonizacji.
– Z jednej strony kluczowym elementem będzie wydzielenie aktywów węglowych ze spółek energetycznych, aby ułatwić im realizację inwestycji w kierunku zero- i niskoemisyjności. Jest to bardzo ważna kwestia, która dotyczy przede wszystkim systemów ciepłowniczych w dużych miastach, w których proces transformacji będzie najtrudniejszy i najbardziej złożony – wskazuje Dorota Jeziorowska. – Z punktu widzenia prawodawstwa krajowego istotne będzie wypracowanie odpowiednich rozwiązań legislacyjnych implementujących zmienione dyrektywy EED, RED, EPBD, ETS oraz IED. To one bowiem będą determinować przyszłość ciepłownictwa systemowego i stanowić o skuteczności procesu transformacji. – mówiła Jeziorowska na spotkaniu z dziennikarzami.
PTEZ chce nadal promować technologię Power to heat w kontekście narzędzia pomocnego w transformacji ciepłownictwa. Ważnym zadaniem dla branży będzie przygotowanie wieloletniej strategii do ciepłownictwa. Jak tłumaczyła dyrektor PTEZ, do tej pory szykowanie długofalowych strategii w obliczu zmieniających się regulacji i przepisów m.in. związanych z Fit for 55 było niewłaściwe ze względu na zmieniające się otoczenie. Tutaj Jeziorowska wskazała problem, który związany jest m.in. z termicznym przekształcaniem odpadów, które na początku dyskusji związanej z Fit for 55 nie miało wchodzić w mechanizm handlu emisjami, jednak zgodnie z najnowszymi zapowiedziami wejdzie w nie od 2030 roku. To sprawia, że inwestycje które były planowane stoją pod znakiem zapytania ze względów finansowych.
PTEZ nadal widzi konieczność w przekonywaniu unijnych urzędników i decydentów do odpowiedzialnego podejścia do kwestii transformacji ciepłownictwa i kierowanie się również uwarunkowaniami lokalnymi. Polska jako kraj ma jeden z najbardziej rozwiniętych systemów ciepłowniczych. W całym kraju funkcjonuje blisko 400 elektrociepłowni i ciepłowni, które dostarczają ciepło systemowe do ponad połowy gospodarstw domowych w Polsce.
Wśród technologii, które według PTEZ przyczynią się w największym stopniu do dekarbonizacji sektora ciepłowniczego są:
- Źródła gazowe,
- Biomasa
- Źródła Geotermalne
- Wielkoskalowe pompy ciepła
- Kotły elektrodowe
- Magazyny ciepła
- Ciepło odpadowe
- oraz w przyszłości jednostki kogeneracyjne zasilane zielonym wodorem, biometanem i technologię jądrowe oparte na SMR i MMR.