Turcja ratyfikowały, Węgry cały czas nie.
Zgromadzenie Ogólne Turcji, w którym rządzący sojusz prezydenta Tayyipa Erdogana posiada większość, głosami 287 do 55 zatwierdziło wniosek Szwecji złożony w 2022 roku. Turcja chwile po zgłoszeniu akcesji do NATO przez Szwecję i Finlandię rozpoczęła obstrukcję zgłaszając raz po raz kolejne obiekcje i zastrzeżenia. Na ratyfikację członkostwa Finlandii Turcja zgodziła się w kwietniu 2023 roku.
Szwecja musiała czekać jeszcze dłużej. Ankara motywowała to m.in. brakiem chęci współpracy Sztokholmu w kwestiach bezpieczeństwa i zwalczania terroryzmu. W Szwecji schronienie znajdywali m.in. kurdowie z Partii Pracujących Kurdystanu, która przez Ankarę uznawana jest jako organizacja terrorystyczna.
– Wspieramy rozszerzenie NATO w celu poprawy wysiłków sojuszu w zakresie odstraszania… Mamy nadzieję, że postawa Finlandii i Szwecji wobec walki z terroryzmem stanie się przykładem dla naszych pozostałych sojuszników” – powiedział Fuat Oktay, szef parlamentarnej komisji spraw zagranicznych i członek rządzącej partii AK po głosowaniu nad ratyfikacją szwedzkiego wniosku.
Oczekuje się, że prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wkrótce podpiszę przegłosowany wniosek. Ostatnią przeszkodą dla Szwecji w NATO pozostaną Węgry. Jeszcze rok temu premier Orban mówił, że „Węgry nie będą ostatnim państwem, które ratyfikuje wniosek akcesyjny Szwecji”. Tak się jednak nie stanie. Węgierski premier zaprosił swojego szwedzkiego odpowiednika do Budapesztu ws. „negocjacji członkostwa Szwecji w NATO”. Parlament Węgier ma przerwę w obradach do połowy lutego.
Szwedzki minister spraw zagranicznych Tobias Billstrom w odpowiedzi na propozycję Orbana powiedział szwedzkiej agencji prasowej TT, że „w obecnej sytuacji nie ma powodu do negocjacji, chociaż nadal możemy prowadzić dialog i omawiać pytania.”