Należy zwiększyć podaż
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny (GUS), w 2023 roku spadła liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym oraz liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto. Według danych urzędu, w poprzednim roku oddano do użytkowania 220,4 tys. mieszkań, czyli o 7,6 procent mniej niż w 2022 roku. Deweloperzy przekazali do eksploatacji 136,5 tys. (spadek o 5,2 procent w porównaniu do 2022 roku) a inwestorzy indywidualni 79,6 tys. mieszkań (spadek o 12,3 procent).
Według danych GUS, w zeszłym roku wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 241,1 tys. mieszkań (spadek o 19,1 procent rok do roku), a pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (161,8 tys., spadek o 20,6 procent rok do roku) oraz inwestorzy indywidualni (72,5 tys., spadek o 19 procent). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 97,2 procent ogółu mieszkań.
Zdaniem PZFD w 2025 roku liczba nowych mieszkań przekazanych nabywcom nie przekroczy 117 tys. sztuk. Jak zaznacza Patryk Kozierkiewicz, ekspert PZFD: “W najbliższych trzech latach polskie mieszkalnictwo odczuje strukturalne braki podaży nowych inwestycji, czego efektem będzie przekazywanie w ręce nabywców mniejszej liczby mieszkań niż miało to miejsce przez ostatnie kilka lat. Odbudowa podaży będzie długotrwałym procesem, w dodatku bardzo podatnym na czynniki ekonomiczne oraz polityczne. I właśnie w dużej mierze od działań podejmowanych przez rządzących, zależeć będzie to czy deweloperzy będą w stanie sprawnie uruchamiać nowe inwestycje i wprowadzać mieszkania do sprzedaży”.
Według komunikatu dostępnego na stronie związku, w 2023 roku deweloperzy otrzymali zgodę na budowę ponad 40 tys. mniej mieszkań niż rok wcześniej, co świadczy o “strukturalnych problemach z podażą gruntów i zwiastuje przyszłe, jeszcze większe trudności z dostarczaniem nowych mieszkań na rynek. Mniej pozwoleń oznacza bowiem mniejszą szansę na bieżące uzupełnianie oferty i rozpoczynanie nowych inwestycji”.
PZFD podkreśla, że ograniczenie oferty będzie prowadziło do wzrostów cen mieszkań. Jako istotne działanie, mające usprawnić podażową odpowiedź rynku, wymieniono “odblokowanie gruntów pod budowę mieszkań, w tym szczególnie działek będących w posiadaniu spółek Skarbu Państwu oraz KZN, zamrożonych pod program Mieszkanie Plus”. Zaznaczono również konieczność zmian w prawie budowlanym i ograniczenie konieczności rozpatrywania “nieuzasadnionych” skarg, które znacząco przedłużają proces inwestycyjny.
Źródło: pzfd.pl, GUS