Na przekór sankcjom
Jak informuje portal, według chińskich danych celnych Rosja wyeksportowała do Chin rekordowe 107,02 mln ton metrycznych ropy naftowej, co odpowiada 2,14 mln baryłek surowca dziennie (bpd). Z kolei import z Arabii Saudyjskiej, która wcześniej znajdowała się na pierwszym miejscu dostaw do Państwa Środka, zmalał o 1,8 procent (do 85,96 mln ton).
Rosyjska ropa naftowa przez większą część 2023 roku była sprzedawana ze znacznym dyskontem w stosunku do międzynarodowych benchmarków, w związku z narzuconym przez Zachód limitem cenowym. Jak podaje Euractiv, zwiększenie popytu ze strony chińskich i indyjskich rafinerii na zdyskontowany surowiec podniosło cenę rosyjskiej ropy ponad limit cenowy 60 dolarów za baryłkę, ustanowiony przez G7. W tym samym czasie Arabia Saudyjska podniosła ceny ropy Arab Light od lipca, skłaniając niektóre rafinerie do poszukiwania tańszych ładunków.
W celu ominięcia zachodnich sankcji na rosyjską ropę, chińskie rafinerie wykorzystuja pośredników handlowych do obsługi transportu oraz ubezpieczenia surowca. Całkowity import ropy naftowej do Chin w 2023 roku wzrósł do 563,99 mln ton metrycznych, co odpowiada 11,28 mln baryłek dziennie.
Źródło: euractiv.com
Komentarzy 1