Prace w toku
Jak podaje portal, oba start-upy ogłosiły, że łączą siły aby “wspierać przemysłowe, technologiczne, naukowe i regulacyjne wdrażanie” reaktorów jądrowych IV generacji, znanych jako zaawansowane reaktory modułowe (AMR), których unikalną cechą jest wykorzystywanie zużytego paliwa jądrowego z istniejących reaktorów.
NAAREA opracowuje mikrogenerator jądrowy na neutronach w stopionej soli, zdolny do produkcji 40 MW energii elektrycznej i 80 MW ciepła. Z kolei Newcleo rozwija dwie koncepcje mini-szybkich reaktorów chłodzonych ołowiem (30 MW i 200 MW). W 2026 roku planuje się zaprezentowanie prototypu bez paliwa jądrowego, w 2030 roku pierwszego prototypu z paliwem.
Jak zaznacza Euractiv, zgodnie z protokołem ustaleń podpisanym przez obie firmy, partnerstwo będzie koncentrować się na cyklu paliwowym, finansowaniu infrastruktury cyklu paliwowego, badaniach i rozwoju przemysłowym. Firmy będą również pracować nad opracowaniem wspólnego podejścia do zasad bezpieczeństwa jądrowego na poziomie europejskim.
Według podanych informacji pierwszym krokiem będzie znalezienie odpowiedniej lokalizacji dla prototypu oraz zabezpieczenie dostępu do materiałów rozszczepialnych. Jak zaznacza cytowany przez Euractiv David Briggs, zastępca dyrektora zarządzającego NAAREA, inicjatywa jest “odpowiedzią zarówno na kryzys środowiskowy, jak i na potrzebę pojawienia się europejskich projektów czwartej generacji, aby mieć rozwiązania dla chińskiej i amerykańskiej konkurencji”.
Obecnie firmy korzystają przede wszystkim z własnych zasobów, choć mają nadzieję na uzyskanie finansowania z funduszy unijnych.
Źródło: euractiv.com