Wstrzymanie kredytu 2 proc.
Jak podano w komunikacie: “(…) łączna wysokość wprowadzonych do systemu ewidencji dopłat prognozowanych rocznych kwot dopłat do rat do wypłaty w roku bieżącym (2024) osiągnęła 90 procent kwoty stanowiącej równowartość środków przewidzianych w ustawie budżetowej na ten rok do przekazania do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego z przeznaczeniem na wypłaty dopłat do rat”.
W związku z tym BGK poinformował o wstrzymaniu przyjmowania przez banki kredytujące wniosków o “udzielenie bezpiecznego kredytu 2 procent, wznowienie dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2 procent z prognozowaną wypłatą dopłat do rat w bieżącym roku (2024)”.
“Stosownie do art. 46 ust. 3 przywoływanej powyżej ustawy banki uprawnione do udzielania bezpiecznych kredytów 2% z dniem 02-01-2024 r. (tj. z dniem następującym pod dniu publikacji tego komunikatu) wstrzymują przyjmowanie wniosków o udzielenie bezpiecznego kredytu 2% oraz wniosków o wznowienie dopłat do rat bezpiecznego kredytu 2% z prognozowaną wypłatą dopłat do rat w roku bieżącym (2024)” – podano.
BGK poinformowało o planach wstrzymania przyjmowania wniosków już 28 grudnia 2023 roku. Jak zaznaczono w poprzednim komunikacie: “Z zarejestrowanych w systemie ewidencji dopłat wniosków o udzielenie Bezpiecznego kredytu 2 procent wynika, że osiągnięte zostały ustawowe progi limitów dopłat (90 procent dla roku 2024 i 75 procent dla kolejnych lat)”. Jednocześnie Ministerstwo Rozwoju i Technologii wskazało, że prowadzone są intensywne prace nad nową formułą wsparcia dla kredytobiorców.
14 grudnia 2023 roku na antenie TVN24 Krzysztof Hetman, minister Rozwoju i Technologii mówił: “Pieniądze na Bezpieczny kredyt 2 procent praktycznie skończyły się i program na lata 2023-2024 można byłoby zamknąć 1 stycznia. W tej chwili wyjdziemy z propozycją kontynuacji tego programu. Gdy program będzie kontynuowany na początku przyszłego roku – przejdziemy do bardziej kompleksowego programu, który będzie oddziaływał nie tylko na rynek popytu, ale także na rynek podaży”.
Program „Bezpieczny kredyt 2 procent” dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązywał od lipca 2023 roku. Obejmował m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 procent). Dopłaty miały obowiązywać przez 10 lat.
Źródło: BGK