Jak przeciwdziałać wysokiej emisji?
Podczas podcastu “Na Marszałkowskiej” dotyczącej kwestii czystego powietrza zastanawiano się, w jaki sposób należy podchodzić do kwestii ograniczenia wysokich emisji i które sposoby zniwelowania tego negatywnego zjawiska są najbardziej efektywne.
W rozmowie uczestniczyli Bartłomiej Orzeł, społecznik zaangażowany czynnie w walkę z wysoką emisją w województwie Małopolskim oraz pełniący funkcję pełnomocnika rządu ds. czystego powietrza w latach 2020-2022, a także dr Mateusz Zawistowski, prawnik obsługujący sektor finansowy, posiadający wieloletnie doświadczenie w obsłudze sektora energetycznego, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.
“Jeśli popatrzymy na zanieczyszczenia powietrza w skali makro, to w zależności od tego czy mówimy o pyłach dwa i pół, szkodliwych dla układu krążenia, to 78 procent z nich pochodzi z gospodarstw domowych, 13 procent z przemysłu, 4 procent z transportu. Z kolei węglowodory aromatyczne wywołujące nowotwory wytwarzane są w 94 procentach przez gospodarstwa domowe, 3 procent to przemysł a 2 procent odpady. Sektor komunalny i domy jednorodzinne, a przede wszystkim znajdujące się w nich tzw. kopciuchy, odpowiadają za znaczną część smogu w Polsce” – zaznaczał w rozmowie Bartłomiej Orzeł.
Przy omawianiu kwestii niskoemisyjności w obszarze energetyki konwencjonalnej, dr Zawistowski zwracał uwagę na kwestie dostępności surowca i źródeł dywersyfikacji. “Wszystkie trendy, które obecnie dostrzegamy sprawiają, że gaz jest coraz droższy i raczej nie możemy się spodziewać ani taniej energii elektrycznej, ani tanich surowców. Kolejną płaszczyzną ceny końcowej surowca jest składowa ceny i infrastruktury przesyłowej oraz produkcyjnej. Infrastruktura przesyłowa boryka się z różnymi problemami (…) Szczególnym wyzwaniem dla Polski będzie kwestia unowocześnienia mocy produkcyjnych i sposobu wprowadzenia ich do przedsiębiorstw, przy jednoczesnym niespychaniu kosztów na odbiorców końcowych. Na ten moment jedyną dobrą odpowiedzią na to zagadnienie jest subsydiowanie tego przez budżet, co z kolei jest innym obciążeniem fiskalnym nakładanym na obywateli” – zaznaczał ekspert.
Podczas podcastu omówiono również kwestię pomp ciepła, a także europejskich trendów w systemach ciepłowniczych. Jak podkreślał dr Zawistowski: “Jednym z trendów jest optymalizacja procesów ciepłowniczych i podwyższania sprawności w kogeneracji. Drugim jest produkcja energii w skojarzeniu ze spalarniami odpadów, które były popularnym rozwiązaniem na rynku odpadów czy rynku energetycznym. Na poziomie regulacji unijnych i na rynku krajowym spalarnie odpadów z przyczyn częściowo ekonomicznych, częściowo społecznych nie są bardzo popularnym trendem, więc nie należy spodziewać się tego, aby ten wymarzony miks był uwzględniał tą klasę”.
Podczas rozmowy poruszono także zagadnienie patriotyzmu gospodarczego. Jak komentował Bartłomiej Orzeł: “Rzeczywiście obserwujemy problem dotyczący patriotyzmu gospodarczego i rozwoju polskich producentów rozwiązań grzewczych. Cieszymy się, że stajemy się europejskim centrum pomp ciepła, natomiast będą one miały jednak metki Made in Japan czy Made in Germany i to tam znajduje się ta technologia. Wydaje się, że Polska trochę przespała ten okres, choć nie określiłbym tego winą producentów, a braku kapitałowego wsparcia państwa”.
Całe nagranie dostępne jest na kanale Instytutu Jagiellońskiego na YouTube