Gaz-System nabędzie Gas Storage Poland
Jak wskazano w komunikacie cytowanym przez PAP Biznes: “Zarząd Orlen wskazuje, że zbycie udziałów w spółce Gas Storage Poland jest spowodowane wyłącznie obowiązkiem wykonania przez Orlen, nałożonego przez Prezesa UOKiK, środka zaradczego w postaci wyzbycia się kontroli nad GSP, będącego warunkiem decyzji prezesa UOKIK wyrażającej zgodę na koncentrację Orlenu i PGNiG”.
Jak zaznacza PAP, Gas Storage Poland (GSP) prowadzi działalność regulowaną w zakresie magazynowania paliw gazowych w instalacjach magazynowych na podstawie koncesji udzielonej przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (URE) w okresie od 1 czerwca 2012 roku do 31 maja 2032 roku. Poprzez połączenie Orlenu z PGNiG, Orlen stał się jedynym udziałowcem spółki GSP. 8 grudnia Prezes UOKiK zaakceptował Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System jako jej potencjalnego nabywcę.
“Konieczność wykonania wskazanych zobowiązań z Decyzji UOKiK uzasadnia sprzedaż 100 proc. udziałów GSP na rzecz Gaz-System w trybie bezprzetargowym. Warunki cenowe transakcji zostały ustalone w oparciu o wyceny sporządzone przez renomowane podmioty audytorsko-doradcze działające na zlecenie obu stron transakcji i odpowiadają warunkom rynkowym” – wskazano w cytowanym komunikacie.
PAP wskazuje, że Gaz-System jest strategiczną spółką dla polskiej gospodarki w zakresie rynku gazu ziemnego i operatorem systemu przesyłowego paliw gazowych na terenie Polski. Zarządza również najważniejszymi gazociągami w Polsce i podmorskim gazociągiem Baltic Pipe, jest także właścicielem i operatorem Terminalu LNG w Świnoujściu.
Walne zgromadzenie w lutym ma też zdecydować o wyrażeniu zgody na zbycie nieruchomości położonych w Gminie Stara Biała oraz Płocku wraz z ich częściami składowymi, poprzez ich wniesienie jako wkładu niepieniężnego na pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym Orlen Olefiny. Jest to związane z kontynuacją budowy Kompleksu Olefiny III przez Orlen Olefiny oraz procesem pozyskiwania finansowania dla projektu w formule finansowania projektowego.
Jak wskazuje PAP, akcjonariusze mają również podjąć uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki na rzecz PGNiG Upstream Polska poprzez wniesienie w formie wkładu niepieniężnego i objęcie w zamian wszystkich nowych udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym PGNiG Upstream Polska.
Źródło: PAP